Galéria 2018

Home / Galéria 2018

2023. | 2022.2021. 2020. | 2019 | 2018. | 2017. | 2016. | 2015.

Moldavské vianočné trhy a koncerty nezostali nič dlžné svojim návštevníkom ani tento rok. V sobotu a v nedeľu 15.-16.12.2018 si program zostavený Mestským kultúrnym strediskom užili všetci milovníci predvianočného obdobia.Fantastická atmosféra vládla už aj na otvorení dvojdňového podujatia v sobotu. Silná zostava a bohatý program čakali na všetkých, ktorí prišli na zasnežené Hlavné námestie. Podujatie svojim príhovorom a s prianím pokojných vianočných sviatkov v kruhu rodiny otvoril primátor mesta Slavomír Borovský. Návštevníkov potešilo vystúpenie žiakov Základnej školy na Severnej ulici, v ktorom deti zaspievali vianočné piesne v rôznych jazykoch. Stálo za to vypočuť si aj vianočné piesne talentovaných študentov Gymnázia Štefana Moysesa. Jeden zo stánkov bol špeciálny tým, že sa v ňom predávali ozdoby vyrobené žiakmi a učiteľmi Základnej školy na Severnej ulici. Ich zakúpením prispeli ľudia rodine odkázanej na pomoc.Po príhovore riaditeľky Mestského kultúrneho strediska Adriany Szilágyiovej, ktorá všetkým spoluorganizátorom a účinkujúcim vyslovila poďakovanie za celoročnú prácu a poďakovala aj návštevníkom podujatí, nasledoval hlavný koncert večera. Finalistka Superstar Karmen Pál Baláž vyčarila skvelú náladu a jej hlas znel celou Hlavnou ulicou. Sobotňajší večer ukončil koncert domácej kapely Túlélő zenekar, kde si na rockovú hudbu zatancovali všetci milovníci kvalitnej hudby. Koncerty pokračovali v nedeľu ďalšími zaujímavými účinkujúcimi.

Športový klub Bodva v spolupráci s Mestským kultúrnym strediskom usporiadal v nedeľu 16. decembra 2018 siedmy ročník Vianočného behu. V slnečnom počasí sa na štart postavilo 114 bežcov a bežkýň, aby absolvovali dvakrát 4 a pol kilometrový okruh. Trať viedla ulicami Moldavy a jej najnáročnejším úsekom bolo stúpanie po schodoch na mestskú časť Terasa. Absolútnym víťazom tohto bežeckého podujatia sa stal Tomáš Kamas zo Spišskej Novej Vsi časom 33 minút 20 sekúnd. Najlepším moldavským bežcom a zároveň víťazom kategórie juniorov bol reprezentant Atletického legionárskeho klubu Denis Fridmanský. V celkovom poradí mu patrilo 3. miesto so stratou 62 sekúnd. Spomedzi 37 bežkýň dorazila do cieľa ako prvá Alena Farkašová z Michaloviec, ktorá obhájila víťazstvo z minulého roka. Takmer 9 kilometrovú trať zdolala za 40 minút a 4 sekundy. Réka Harajdová sa stala najlepšou Moldavčankou a rovnako si pripísala triumf v kategórii junioriek. Hlavný organizátor Róbert Boros bol s účasťou ako aj s počasím spokojný. Na všetkých bežcov čakalo po pretekoch vyhodnotenie výsledkov, tombola a polievka minestrone z kuchyne Zoltána Dobosa. Foto: Adrián Juríček photography

Hlavné námestie už zdobí adventný veniec a vianočný strom. Krásne vysvietená je aj budova Mestského úradu. 2. decembra 2018, počas prvej adventnej nedele, sa uskutočnilo zapálenie prvej sviečky primátorom mesta Slavomírom Borovským v sprievode s jeho pani manželkou Zuzanou Borovskou. V programe, ktorý pripravilo Mestské kultúrne stredisko, vystúpili ženské spevácke súbory Živena a Asszonykórus. Adventný veniec posvätil dekan rímskokatolíckej farnosti Mons. Gábor Bertalan a pri zapálení sviečky bol prítomný aj správca reformovanej farnosti, Sándor Molnár.,

Dňa 29. októbra 2018 sa usporiadal v Mestskom kultúrnom stredisku ples seniorov pod heslom „Svet nie je len pre dvadsaťročných!“. Z pomedzi mesiacov je október mesiacom úcty k starším. V rámci tohto sa v našom meste usporiadal tohtoročný ples seniorov, kde sa zišlo viac ako 100 hostí, aby sa spolu zabavili, zatancovali a zaspievali, veď odreagovanie je potrebné pre každého. Program večera spestrili vystúpenie ŽSS Živeny, , speváckeho zboru, ktorý funguje pri klube dôchodcov a deti z MŠ Severná- Vesesál zebra. Do tanca hrala skupina Classic.

Vynikajúca nálada sprevádzala sobotňajší Festival vín a vinobrania a súťaž vo výrobe klobás. Tentoraz si chcelo získať sympatie poroty až 10 zapojených tímov, z ktorých sa mnohé snažili získať aj priazeň voličov. Výroba klobás je v Moldave a okolí tradičnou činnosťou. Súťaž z dielne Mestského kultúrneho strediska si získala popularitu nielen vďaka chutným a čerstvým mäsovým výrobkom, ale aj kvôli nadmieru súťaživej atmosfére, ktorá ju každoročne sprevádza. Vo všetkých družstvách sú úlohy jasne rozdelené – jeden melie, druhý ochucuje a tretí plní. Tak to bolo aj počas tohtoročného festivalu Vín a vinobrania spojeného so súťažou vo výrobe klobás v areáli amfiteátra. Na podujatí sa zúčastnili rôzne inštitúcie, kolektívy kamarátov a známych, ale aj viacerí kandidáti v komunálnych voľbách. Počas podujatia hrala kapela Túlélő zenekar. Všetkým išlo o jedno: vyrobiť chutné klobásky s čo najlepším ohodnotením odbornej poroty. K svojim stánkom však tímy lákali návštevníkov aj inými dobrotami. Pred očakávaným vyhodnotením súťaže sa o dobrú náladu postaral ľudový rozprávač s typickým nárečím Jožko-Jožka. Do svojich vtipných príbehov a niekedy aj uštipačných poznámok zapojil publikum, ale aj samotného primátora mesta Slavomíra Borovského, čím u publika vyvolal výbornú náladu. Humorné chvíle sprevádzali aj odovzdávanie ďakovných listov a diplomov. Žartovné poznámky totiž Jožko-Jožka uštedril azda všetkým oceneným, ktorí postupne prichádzali na pódium. Víťazným družstvom sa stal tím Rady rodičov pri Materskej škole Veselá zebra na Severnej ulici. Hlavnú úlohu na festivale zohrávala klobása a samozrejme chutné vínko, ktoré ponúkali naši domáci výrobcovia. V závere podujatia sa o dobrú náladu postarala zábavná skupina Bravo.

Herci bratislavského divadla Astorka Marián Miezga, Lukáš Latinák, Róbert Jakab, Vladimír Kobielsky a Juraj Kemka predstavili moldavským divákom jednu zo svojich najhranejších divadelných inscenácií v nedeľu 30. Septembra 2018. Bláznivá komédia Na koho to slovo padne pobavila publikum veľkej sály Mestského kultúrneho strediska. Humorný príbeh piatich osôb sa odohráva v jednej uzavretej miestnosti v spoločnosti jednej zbrane. Každý z nich má celkom odlišnú predstavu o moci. Raz o životoch iných rozhodoval mafián, inokedy národovec z Detvy či chudáčik so zdravotnými problémami, aristokrat a intelektuál. Pätica hercov roztočila nezastaviteľný kolotoč gagov, ktoré všetkých rozosmiali a pobavili.

Centrum voľného času Cvrček v spolupráci s Mestským kultúrnym strediskom zorganizovalo počas Európskeho týždňa mobility 20. septembra 2018 zábavno-poznávaciu hru v uliciach nášho mesta pre žiakov základných škôl a gymnázia. Organizátori pre nich pripravili 9 stanovíšť so zaujímavými úlohami, pomocou ktorých získavali viac informácií o historických pamiatkach Moldavy. Stanovište sa nachádzalo napríklad pri pamätníku Szepsi Csombor Mártona, kde žiaci dostali za úlohu vyznačiť v slepej mape krajiny, ktoré tento cestovateľ navštívil. Družstvá ďalej postupovali do Múzea vín Máté Lacszkó Szepsiho. Sprievodkyňa im porozprávala o príbehu tokajského aszú a deti neskôr dostali za úlohu pomocou slamky prečerpať vodu z jedného pohára do iného, aby si zapamätali, akým spôsobom sa pomocou skleneného hevera alebo pipety dávkuje víno zo suda do fľiaš. Zaujímavé úlohy dostali žiaci aj pri Kováčskej vyhni, pri mestskom opevnení, pri katolíckom kostole, kde hľadali symbol z erbu mesta Moldava. Zastavili sa tiež pri Sojkovej bráne a pri soche Szepsi Laczkó Máthého. Vznikali tam pestré etikety na fľaše vína. Zaujímavé úlohy riešili deti pri židovskej synagóge aj pri moldavskej jaskyni. Víťazmi podujatia sa stali všetci, ktorí prišli zaujímavo stráviť zopár hodín a dozvedieť sa o svojom meste niečo viac.

Ženská spevácka skupina Asszonykórus z Moldavy nad Bodvou oslávila 14. septembra 40. výročie vzniku vo veľkej sále MsKS.

Mestské kultúrne stredisko opäť zorganizovalo podujatie tradičného pečenia moldavského chleba, ktoré z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. V utorok, 11.septembra 2018 si mohli Moldavčania upiecť svoj vlastný chlieb. Na dvor Múzea s kováčskou vyhňou, ktoré je známe aj pecou na pečenie chleba zavítali žiaci z Moldavských škôl a návštevníci, aby sa dozvedeli niečo viac o pekárskom remesle. Čerstvý chlieb už v dnešnej dobe vnímame ako samozrejmosť. Nie vždy tomu tak aj v našom meste bolo. Pekár priblížil žiakom históriu pekárskej výroby a porozprával im nejaké zaujímavosti. Deti sa dozvedeli, aké sú základné ingrediencie, a aký je postup pri pečení chrumkavej dobroty, ktorú každý deň konzumujú. Z hotového cesta si podľa vlastnej fantázie vymodeloval každý svoj vlastný chlieb, ktorý bol ozdobený rôznymi semiačkami. Na moldavskom chlebe si všetci pochutili a ako malý dar si jeden vzali so sebou aj domov. Počas tohto dopoludnia mali žiaci možnosť vidieť krásu pekárskeho umenia.

V sobotu 8. Septembra 2018 sa v areáli amfiteátra uskutočnila folklórna slávnosť Folklorika. Celým okolím zneli vďaka domácim a hosťujúcim ľudovoumeleckým súborom tradičné piesne z rôznych regiónov. Pre návštevníkov folklórneho podujatia si organizátori aj tento rok pripravili pestrý program. Domáce a hosťujúce súbory a skupiny ponúkli to najlepšie zo svojich repertoárov. Dramaturgia tohtoročného programu bola zameraná na posilnenie regionálnej kultúrnej identity, ale aj na kultúru národnostných menšín. Program otvorilo vystúpenie sólových speváčok Mileny Nográdi a Eriky Švedovej. Medzi účinkujúcimi nechýbali domáce súbory ako ženský spevácky zbor Živena s akordeonistom Petrom Ďurim Tomkom, Asszonykórus, detský folklórny súbor Pántľika či Búzakalász z Budulova. Publikum potešila aj ženská spevácka skupina Cserepszín z Mokraniec. Mohutné mužské hlasy Košickych špivakov zneli celým areálom amfiteátra. Z maďarského Büskzentkeresztu zavítala do Moldavy spevácka skupina Horenka a folklórny súbor Agyagbanda. Súbory uchovávajú slovenský jazyk v maďarskom regióne prostredníctvom piesní. Folklór nie je len o speve, ale aj o tanci a ten prišiel predviesť vynikajúci tanečník Marek Rudňanský. Talentovaní folkloristi v nádherných krojoch s vynikajúcou choreografiou. Aj takto by sa dal charakterizovať súbor Abovčan z Čane, ktorý v hlavnom bode programu s hosťujúcimi členmi z iných súborov predviedol typickú abovskú svadbu. Folklorika je už tretí rok sviatkom ľudového umenia v našom meste a jeho cieľom je medzi inými aj popularizácia folklóru medzi mladými ľuďmi. Abovčan z Čane by svoje rady rád rozšíril o nových členov a rád ich uvíta aj z Moldavy a okolia. Mestské kultúrne stredisko v spolupráci s miestnymi súbormi usporiadali podujatie aj vďaka finančnej podpore, ktorú z verejných zdrojov podporil Fond na podporu kultúry národnostných menšín. V Moldave sa po celý rok organizuje viac slávností, ktoré sú ukážkou ľudovej hudby, tanca či umenia a spomienkou na tradície, zvyky a obyčaje nášho regiónu. Folklorika je však azda najpestrejším folklórnym podujatím spomedzi nich a aj to je jeden z dôvodov na realizáciu jej štvrtého ročníka

Pri príležitosti 74. výročia Slovenského národného povstania sa vo štvrtok 30. Augusta 2018 uskutočnil v parku pred Gymnáziom Štefana Moysesa pietny akt kladenia vencov k pamätnej tabuli padlých vojakov 4. ukrajinského frontu, ktorí zahynuli počas druhej svetovej vojny v roku 1945. Akt kladenia vencov otvoril program ženskej speváckej skupiny Živena. Hrdinom SNP vzdali hold primátor mesta Slavomír Borovský, riaditelia viacerých škôl pôsobiacich v meste a riaditeľka Mestského kultúrneho strediska Adriana Szilágyiová, ktorá vo svojej slávnostnej reči hovorila o histórii, ktorá ovplyvnila život celého národa. Primátor vo svojom prejave vyzdvihol dôležitosť pripomenutia si povstania a skutočnosť, že sloboda je výsledkom neúnavného úsilia našich predkov. Centrom SNP sa stala Banská Bystrica, nemecké vojská však v noci z 27. na 28. októbra 1944 porazili povstalcov. Tí prešli na partizánsky spôsob boja a pokračovali v ňom až do oslobodenia našej vlasti v roku 1945. Viacerí účastníci pietneho aktu kladenia vencov si výročie povstania pripomenuli z osobných dôvodov.

Mesto opäť nezabudlo na najlepších študentov Moldavy a ocenilo ich šikovnosť a snahu na slávnostnom podujatí, ktoré 5. júna 2018 usporiadalo Mestské kultúrne stredisko. Buď tou zmenou, ktorú chceš vidieť vo svete. Gándhího citát nielenže pochopili, ale podľa neho aj konajú najúspešnejší reprezentanti moldavských škôl, ktorí sa zišli vo veľkej sále Mestského kultúrneho strediska. Program otvorili žiaci Základnej umeleckej školy zo zoskupenia Zuškári s divadelným predstavením o Danke a Janke. Riaditeľka Mestského kultúrneho strediska Adriana Szilágyiová vyslovila žiakom a študentom poďakovanie za ich prácu počas celého školského roka. Ocenenia získali žiaci a študenti za výsledky v oblasti vedomostí a odborných zručností, za úspechy v medzinárodných predmetových olympiádach, za športové a telovýchovné, spoločenské a kultúrne aktivity ako aj za charitatívnu a dobročinnú iniciatívu. Ocenených bolo 26 jednotlivcov a dva kolektívy spolu s 34-mi žiakmi zo všetkých škôl na území mesta. Na slávnostnom oceňovaní odznela ich charakteristika po ktorej si z rúk primátora mesta Slavomíra Borovského a prednostky Mestského úradu Kláry Vranaiovej prevzali ocenenia. Poďakovanie zaznelo aj z úst primátora mesta Slavomíra Borovského, ktorí zároveň doplnil, že je na všetkých úspešných žiakov veľmi hrdý. .

Fond na podporu umenia podporil Mestskej knižnici v Moldave n/B v priebehu roka štyri tradičné remeselné tvorivé dielne - zdobenie vajíčok, pletenie košíkov, liatie sviečok a ozdobovanie medovníkov. Naša knižnica dostala podporu na štyri tradičné tvorivé dielne vo výške 1.500€. Žiaci zo štyroch základných škôl, ktoré pôsobia v meste navštívili 22. a 23. marca 2018 mestskú knižnicu, aby si osvojili tradičné zdobenie vajíčok, ktoré im členka Združenia gemerských remeselníkov Magdolna Palencsárová predviedla. Od nej sme sa mohli dozvedieť, že veľkonočné vajíčka s Veľkou nocou ako cirkevným/kresťanským sviatkom sú v úzkom vzťahu. Podľa cirkevnej symboliky predstavujú z hrobu zmŕtvychvstalého Krista. Vajíčko už od praveku symbolizuje život a znovuzrodenie. 14. a 15. Júna 2018 si mohli osvojiť a vyskúšať pletenie košíkov , ktoré im predviedla členka Združenia priateľov tradícií Monika Smolnická

Počas víkendu ožil areál budulovských rybníkov podujatím, kde si na svoje prišli malí aj veľkí. Deň Budulova spojený s dňom detí bol aj tento rok zaujímavou príležitosťou na strávenie pekných chvíľ v prírode. V prekrásnom prostredí budulovských rybníkov sa v sobotu dopoludnia uskutočnil 13. ročník súťaže v rybolove, kde boli vyhodnotení tí najlepší rybári. Ceny im odovzdal primátor mesta Slavomír Borovský. Celý deň si užívali hlavne deti. Zabavilo ich vystúpenie uja Ľuba a rôzne súťaže či jazda na koni. Program si ale vychutnali všetky vekové kategórie. Na svoje si prišli aj milovníci folklóru. Na pódiu vystúpili domáce aj zahraničné zoskupenia z Maďarska. Detský folklórny súbor Pántľika, Őszirózsák, Živena, Cserepszín, Fügedi dalárda či Árvalányhaj ponúkli ľudové piesne z rôznych regiónov. Domáci súbor Búzakalász potešil hlavne Budulovčanov. Neskôr dostali priestor skupina Voltage a predstavila kapela Túlélő zenekar. Podujatie usporiadalo Mestské kultúrne stredisko v spolupráci s Mestom Moldava , neziskovou organizáciou Voda a život a miestnou organizáciou Csemadok. Vyvrcholením podujatia bolo tradičné zapálenie vatry a koncert zahraničného speváka László Attilu, ktorý je známy hlavne spievaním skladieb Máté Pétera. Súčasťou Dňa Budulova spojeného s dňom detí bola aj diskotéka, ktorú zabezpečil DJ NRG.

V minulosti si piekol chlieb každý sám. Pieklo sa raz za týždeň a vždy len toľko, aby rodine vyšlo do ďalšieho pečenia. V utorok, 29.mája 2018 si mohli Moldavčania vyskúšať upiecť svoj vlastný tradičný chlieb. Žiaci základných škôl a návštevníci zavítali na dvor Múzea s kováčskou vyhňou, kde sa viac zblížili s tradičným pekárskym remeslom. Pekár ukázal deťom celý postup, ktorý sa používa pri výrobe chleba. Chleby, ktoré deti vyrobili boli zdobené rôznymi pletencami alebo inými ozdobami, na ktoré použili rôzne semiačka. Pekárstvo je krásne remeslo. Ak sa človek naučí vyrábať chlieb, tak vie vyrobiť kvalitné výrobky. Práve takéto akcie priblížia deťom krásu umenia. Spokojnosť z vlastnoručne vyrobeného chleba neskrýval nikto a žiaci sa už teraz tešia na ďalšie pečenie moldavského chleba v septembri . Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia sumou 1000 euro.

Fazuľový festival v Moldave je oslavou jedál pripravených zo strukovín. Aj na tohtoročnej súťaži vo varení sa ponúkali chutné pokrmy a prevládala rodinná atmosféra a dobrá nálada. Keďže príprava fazuľových jedál je časovo náročná, družstvá sa už predpoludním zišli, aby sa včas mohli pustiť do práce. Medzitým sa v areáli amfiteátra rozložili aj stánky s domácimi produktmi. Prípravy prebiehali s náležitou pozornosťou. Na Fazuľovom festivale sa zúčastnili aj zahraniční hostia. Zástupcovia partnerských miest z poľského Brzozowa, maďarského Karcagu a Encsu a z českého Tišnova priniesli svoje tradičné domáce recepty, aby ohúrili nielen návštevníkov, ale aj porotu. V kotlíkoch sa varila hlavne strakatá fazuľa, dopestovaná vo vlastných záhradách. Nováčikmi na fazuľovom festivale boli hasiči z Mokraniec a družstvo Sme rodina. Do súťaže sa tento rok zapojilo až 14 družstiev, ktoré hodnotila odborná porota. V rámci festivalu sa uskutočnilo aj vyhodnotenie kampane Vyčistime si Moldavu. V rámci neho primátor mesta Slavomír Borovský odovzdal všetkým, ktorí sa rozhodli zbierať odpad v problémových lokalitách ďakovné listy a odmenu za ochotu urobiť mesto krajším a čistejším. Počas festivalu zabávala návštevníkov kapela All Devils a o dobrú náladu sa postarala aj chodúľová kompánia Garagulya z Maďarska. Porota mala náročnú úlohu vybrať spomedzi 14-tich chutných fazuľových jedál to najlepšie. Na treťom mieste skončili Beťári, druhé miesto obsadilo občianske združenie Cseresznyeklub a víťazným družstvom sa stali hostia z partnerského mesta Encs. Na Fazuľovom festivale sa objavili pokrmy pripravované našimi predkami, ktoré v minulosti zohrávali ešte dôležitejšiu úlohu ako v súčasnosti, pretože staršie generácie konzumovali fazuľové jedlá častejšie ako my. Mnohokrát nimi totiž nahrádzali mäso. Fazuľový festival je teda akousi ukážkou našich tradičných jedál, kde vznikajú nové priateľstvá a utužujú sa vzťahy. To je dôvod, prečo na Fazuľový festival zavítajú súťažné družstvá každý rok a mnohé už teraz hútajú nad tým, čo dobré navaria návštevníkom o rok.

Na Hlavnom námestí už stojí tradičný máj. Aj tento rok ho postavili žiaci zo Strednej odbornej školy v Moldave nad Bodvou. Kedysi mládenci stavali máje slobodným dievčatám ako prejav lásky. V Moldave sa táto tradícia zachováva symbolicky a to prostredníctvom jedného spoločného mája pre celé mesto. Stavanie mája na Hlavnom námestí sprevádzal program, v ktorom vystúpili žiaci zo Základnej školy na ulici Československej armády a zo Spojenej cirkevnej školy Sáry Salkaházi. Mestské kultúrne stredisko ako hlavný organizátor sa snaží tradíciu stavania spoločného mája udržať pri živote v spolupráci so Strednou odbornou školou. Mládenci zo Strednej odbornej školy v závere programu vztýčili máj vyzdobený farebnými stuhami na poctu všetkým moldavským ženám ako výraz úcty a tiež ako symbol najkrajšieho mesiaca v roku.

Pri príležitosti pripomenutia si významného ochranárskeho sviatku Dňa Zeme vyhlásilo Mestské kultúrne stredisko výtvarnú súťaž na tému: Život na lúke, v lese a vo vode. Vystavené práce si mohli okoloidúci vzhliadnuť v mestskom parku, kde sa v pondelok 23. apríla 2018 uskutočnilo vyhodnotenie súťaže. Výtvarné práce boli naozaj rozmanité, ale ich posolstvo je rovnaké – chrániť planétu pre ďalšie generácie.

K významným zvykom jarného obdobia patrí vynášanie slamenej figuríny oblečenej do ženských šiat. Tradičné vynášanie moreny sa v našom meste uskutočnilo v piatok, 23. marca 2018. Koniec zimy a príchod jari sa slávi obchôdzkou, pri ktorej sa vynáša Morena. Príhovorom na hlavnom námestí sa začal program k tohtoročnému vynášaniu Moreny. Žiaci zo Základnej školy na Severnej ulici privolávali spevom a tancom slnečné lúče a teplú jar. Zneli piesne a povedačky, ktoré predviedli v krojoch žiakom materských i základných škôl a širokej verejnosti. Aby sa príroda čím skôr prebudila, tak sa s Morenou pri speve premiestnili všetci ku rieke. Bábka skončila zapálená a pán primátor Slavomír Borovský ju hodil do Bodvy. Ostáva veriť, že Morena odplávala riekou Bodva, a že po tomto tradičnom rituáli sa už môžeme tešiť na príchod jari.

Vynikajúce divadelné predstavenie sa uskutočnilo 19. marca 2018 v sále Mestského kultúrneho strediska. Do Moldavy zavítali známi slovenskí herci Marta Sládečková, Dominika Kavaschová a Martin Mňahončák s komédiou A čo ja, láska? Hru napísala autorka Tatiana Kusá ako rozhlasovú hru, ktorá bola zinscenovaná pod názvom “A čo ja, miláčik?”. Skvelá Marta Sládečková si vychutnala úlohu zanedbanej manželky. Zatiaľ bezdetné manželstvo Margit a Bohuša Pokorných prežíva v každodennom stereotype plnom práce, bez akéhokoľvek záujmu jedného o druhého. Manželka je prekladateľkou a manžel programátorom. Jedného dňa sa život manželského páru úplne zmení, keď domáca pani otvorí dvere bytu nádhernej a na tú dobu veľmi štýlovej Scarlet. Tá prišla s jediným cieľom - nasťahovať sa k nim a bojovať o jej manžela. O úspechu komédie svedčila zaplnená sála kultúrneho strediska. Publikum bolo z predstavenia nadšené a prilákali ich kvalitné herecké výkony, ktoré už mohlo poznať z predchádzajúceho hosťovania týchto hercov v našom meste.

Za prínos pre rozvoj Moldavy a za ich činnosť ocenilo mesto tri osobnosti a jedna bola odmenená cenou primátora. Verejné uznanie mesta im v piatok 16. februára 2018. odovzdal primátor Slavomír Borovský na slávnostnom oceňovaní vo veľkej sále Mestského kultúrneho strediska. Oceniť prácu, odhodlanosť a úsilie je hlavným zmyslom oceňovania. O kultúrny program sa postarala Základná umelecká škola. Počas slávnosti si cenu mesta prebrali tri osobnosti. Učiteľka spevu a klavíra v Základnej umeleckej škole Helena Rostášová, historik, bibliograf a prekladateľ Peter Halász a zakladateľ dobrovoľnej hasičskej stanice Jozef Kostura. Cenu primátora si prevzal tajomník Csemadoku za okres Košice-okolie Imre Zborai. Na podujatí sa premietali fotografie zo života ocenených, ktorí neskrývali dojatie. Helena Rostášová sa o cenu mesta zaslúžila viac ako 35 ročnou pedagogickou činnosťou a výchovou detí k láske k hudbe. Jozef Kostura. Ak počujete toto meno, tak sa vám pred očami určite objaví hasičská uniforma. Minulý rok sa stal zaslúžilým členom Dobrovoľnej požiarnej ochrany Slovenskej republiky. Je zakladateľom hasičskej stanice a má zásluhu na účasti moldavských detí na súťažiach v hasičskom športe. Všetci nominovaní vzišli z hlasovania poslancov Mestského zastupiteľstva a kultúrnej komisie. Ocenené mohli byť osobnosti, ktoré sa narodili, žijú alebo tvoria v našom meste, resp. osobnosti, ktoré sa významnou mierou zaslúžili o reprezentáciu nášho mesta v regióne a vo svete.

Oblastný výbor Csemadoku Košice-okolie so spoluorganizátormi: Mestské kultúrne stredisko Moldava nad Bodvou, Základná organizácia Csemadoku v Moldave nad Bodvou, Obecný úrad a samospráva v Buzici, Základná organizácia Csemadoku v Buzici, Základná škola s vyučovacím jazykom maďarským v Buzici, Kultúrne centrum Údolia Bodvy a Rudohoria, košické Divadlo Thália a Mestský výbor Csemadok Košice spoločne zorganizovali spomienkovú slávnosť z príležitosti Dňa maďarskej kultúry v Buzici, Košiciach a v Moldave nad Bodvou. V Moldave v sobotu popoludní vo veľkej sále Mestského kultúrneho strediska vystúpil z príležitosti Dňa maďarskej kultúry Detský folklórny súbor Csali, ktorý sa v roku 2016 stal víťazom súťaže ľudovej hudby a ľudových tancov ,,Fölszállott a páva´´ v kategórii tanečná skupina. Slávnostný príhovor predniesol Attila Haraszti, generálny konzul Maďarska v Košiciach, ako hlavný garant podujatia. Na podujatí sa zúčastnil aj Slavomír Borovský, primátor mesta Moldava nad Bodvou so svojou pani manželkou, István Zachariáš, podpredseda Oblastného výboru Csemadoku Košice-okolie a ďalší členovia Oblastného výboru, starostovia viacerých obcí z údolia Bodvy, vedúci miestnych aj okolitých inštitúcií a zástupcovia historických cirkví. V programe vystúpili András Demko, rozprávač rozprávok z Veľkej Idy, Ženská spevácka skupina Cserepszín z Mokraniec a Spevácky súbor z Čečejoviec. Počas slávnosti sa odovzdali aj ocenenia za zachovávanie maďarskej kultúry. Cenu získali Ilona Fekete, vedúca Ženskej speváckej skupiny Cserepszín a Mária Šoír, vedúca Speváckej skupiny z Čečejoviec. Hostiteľom a moderátorom slávnostného večera bol Csaba Bartók.