Galéria 2015

Home / Galéria 2015

2023. | 2022.2021. 2020. | 2019 | 2018. | 2017. | 2016. | 2015.

V piatok 4. decembra prišiel do nášho mesta Mikuláš na pozvanie Mestského kultúrneho strediska a s anjelom a čertom a rozdali všetkým dobrým deťom sladké balíčky.Svätý Mikuláš mal aj tento rok veľa práce. Rozniesť maškrtky po celom meste mu dalo zabrať. Jeho cesta sa začala v materských školách, kde si rad za radom vypočul detské riekanky, piesne a básničky. Mikuláš nezabudol ani na Domov dôchodcov, kde sa stretol so seniormi. Mestský Mikuláš pobudol aj v sále Mestského kultúrneho strediska, kde naňho čakali deti spolu so svojimi rodičmi. Nie všetky deti však boli dobré. Na tie už čakal čert. Tie deti, ktoré neposlúchali, však majú šancu sa polepšiť. Mikuláš predsa chodí každý rok.

V piatok 18.12.2015 si návštevníci mohli na Hlavnom námestí vychutnať veľkolepý vianočný koncert. Okrem súboru skladieb, ktoré dokonale navodili sviatočnú atmosféru na pódiu zazneli aj piesne populárnej speváčky Kataríny Knechtovej. Na podujatí zorganizovanom Mestským kultúrnym strediskom vystúpili najväčšie talenty z miestnych škôl. Zo Základnej školy na ulici Československej armády sa predstavil spevácky súbor Zvonky. Pódium neskôr obsadili žiaci Základnej školy na Severnej ulici. Známe vianočné skladby spievalo až 70 detských hlasov. Publiku sa predstavila aj talentovaná speváčka Ruth Borovská, študentka Gymnázia Štefana Moysesa. Program pripravili aj žiaci Cirkevnej školy Blahoslavenej Sáry Salkaházy. Dobrou voľbou bola aj návšteva vianočných stánkov, kde si návštevníci mohli vychutnať punč, varené víno na zohriatie a tak isto aj chutné pečené jedlá. V stánku Základnej školy na Severnej ulici sa predávali vlastnoručne vyrobené ozdoby, ale napríklad aj tradičný ondrejovský cukor. Vianočnú burzu pripravilo aj Gymnázium Štefana Moysesa a tiež Stredná odborná škola. Vianočný koncert obohatili svojimi anjelskými hlasmi členovia gospelovej skupiny GODs. Vokálne zoskupenie sa predstavilo americkou gospelovou hudbou. Na koncerte zazneli melódie skladieb obľúbenej prešovskej hudobníčky Kataríny Knechtovej, ktorá do Moldavy zavítala po prvý krát a potešila tým veľký okruh návštevníkov.

V utorok 15.12.2015 mali možnosť obyvatelia nášho mesta stráviť Deň v kráľovstve sladkostí a medovníkov. Mestské kultúrne stredisko v spolupráci s cukrárkou Silviou Takácsovou pripravilo vo veľkej sále MsKS predvianočné popoludnie, kde o cukrovinky nebola núdza. Návštevníci si mohli vyskúšať rôzne techniky zdobenia medovníkov a nakúpiť si pomôcky k zdobeniu a pečeniu. Deti sa mohli zapojiť do súťaže o najkrajšie vyzdobený medovník. Odmenou za najkrajší medovník bol ručne vyrobený stromček z medovníkov. Každý z návštevníkov mohol ochutnať rôzne druhy zákuskov. Čokoláda bola taktiež dôležitou súčasťou tohto popoludnia. Pre milovníkov čokolády boli pripravené ukážky výroby čokoládových praliniek.

V predvečer 17. novembra na Hlavnom námestí zorganizovalo Mestské kultúrne stredisko koncert pri príležitosti Dňa študentstva. Podujatie pod záštitou primátora mesta bolo pripomienkou 26. výročia začiatku nežnej revolúcie. 17. november 1989. Tento dátum sa vryl aj do pamäte Moldavčanov, keď na Hlavnom námestí všetci spoločne štrngali kľúčmi za slobodu a za pád komunizmu v Československu. Dnes je 17. november štátnym sviatkom a v kalendári ho poznáme pod názvom Deň boja za slobodu a demokraciu. Na koncerte pri tejto príležitosti sa o zábavu postarala aj dievčenská akustická kapela Mixtape. Udalosti 17. novembra 1989 priblížila videoprojekcia a počas púšťania lampiónov šťastia sa ozývali skladby, ktoré vyjadrovali pocity revolučného zhromaždenia. Námestím zneli piesne Ivana Hoffmana, Karla Kryla či Marty Kubišovej. Podujatie patrilo všetkým – tým, ktorí sa osobne zúčastnili na zhromaždeniach, ale aj mladej generácii, ktorá sa o historickom medzníku dozvedá z rozprávania svojich rodičov. Súčasťou úspešného programu bolo aj vystúpenie kapely Bon Jovi Revival. Vrcholom podujatia pri príležitosti Dňa študentstva bol koncert hudobnej skupiny Peter Bič Projekt, ktorý na Hlavné námestie prilákalo mnoho spokojných návštevníkov.

Milovníci dobrého jedla i zábavy si v sobotu 7.11.2015 prišli na svoje počas Súťaže o majstra klobásy v Moldave nad Bodvou. Svoje recepty na výrobu klobás tu predstavilo 14 družstiev. Výrobky súťažiacich hodnotila porota, ktorá si okrem samotnej chuti všímala aj vzhľad, vôňu i samotný výrobný proces klobás. Podujatie ponúklo návštevníkom okrem klobás aj výrobky miestnych producentov, rôzne zabíjačkové špeciality a varené víno. Súčasťou podujatia bol aj kultúrny program. Predstavila sa v ňom hudobná skupina Maringotka a finalista maďarskej show Rising Star - Peter Šrámek. Počas celého podujatia hrala do tanca hudobná skupina Trial a speváčka Ilona.

V utorok 26. októbra sa v Mestskom kultúrnom stredisku uskutočnil Deň slovenskej kultúry. Podujatie poctil svojou prítomnosťou aj primátor mesta Slavomír Borovský. Na pódiu vystúpili nielen žiaci miestnych škôl, ale aj hosťujúci súbor Košičan a ženská spevácka skupina Živena. Diváci mohli vidieť pestrý výber tradičných slovenských tancov a piesní. Riaditeľka Mestského kultúrneho strediska chce klásť dôraz na pestovanie slovenskej kultúry v našom meste aj budúcnosti.

Svetový deň výživy sa oslavuje každoročne 16. októbra už od roku 1981. Október je v znamení výživy a zdravia nielen u nás, ale aj v iných krajinách. K tejto príležitosti sa koná veľa zaujímavých akcií, stretnutí, prednášok o zdravej výžive, zdravom životnom štýle, o význame pohybu pre zdravie. Súčasťou týchto akcií sú často ochutnávky a prezentácie jedál a nápojov. Deň zdravej výživy sme si pripomenuli i v našom meste. Mestské kultúrne stredisko pripravilo pre školské zariadenia ochutnávku zeleninových šalátikov a čerstvo odšťaveného pomaranča, ktoré ponúkli deťom.

Salve vini – Pozdravujem ťa, víno. Takto vás určite pozdraví rytier vína a rovnaké privítanie čakalo aj na účastníkov 8. ročníka Festivalu vín a vinobrania v areáli amfiteátra. Tradičné mestské podujatie zorganizovalo v sobotu 10. októbra Mestské kultúrne stredisko v spolupráci so Športovým centrom Aréna. Oslava vína sa začala kladením vencov k soche Máté Laczkó Szepsiho. Práve táto historická osobnosť sa preslávila objavom spôsobu prípravy tokajského samorodého vína. Na ceremónii sa zúčastnil aj primátor mesta Slavomír Borovský. Podujatie poctil svojou prítomnosťou a veniec k pamätníku položil aj podpredseda Košického samosprávneho kraja István Zachariaš ako aj predstavitelia škôl, cirkví, spolkov a združení pôsobiacich na území mesta a tiež rytieri vína. Poslanec mestského zastupiteľstva Zoltán Dobos vo svojom prejave predstavil osobnosť Máté Laczkó Szepsiho a poukázal na dôležitosť pripomínať si jeho zásluhy. Modlitbu predniesol reformovaný duchovný Árpád Molnár. V areáli amfiteátra čakal na účastníkov bohatý program v podobe vystúpení domácich súborov. Návštevníci mohli ochutnať rôzne druhy vín od domácich vinárov. Hoci sa posledné leto považuje za extrémne suché, vinári sú s tohtoročnou úrodou a kvalitou hrozna spokojní. Do Moldavy zavítali nielen domáci návštevníci, ale aj hostia zo širšieho okolia, ba aj zo zahraničia. Vrcholom programu 8. ročníka festivalu vína vinobrania bol koncert známej skupiny Kandráčovci. V závere podujatia potešila prítomných skupina Mona Lisa Smile.

Dňa 13.10.2015 Mestské kultúrne stredisko v spolupráci s Rudim Rusňákom pripravilo pre žiakov Základnej školy s VJM ukážku tradičného pečenia chleba. Žiaci mali možnosť vidieť spôsob prípravy chleba a nakoniec ochutnať čerstvo upečený chlieb.

Od 16. septembra 2015 majú čitatelia Mestskej knižnice možnosť vypožičať si aj tieto nové knižné prírastky.

Každý, kto má rád jedlá zo strukovín, si cez víkend (12.9.2015) mohol prísť na svoje. Fazuľový festival ponúkol návštevníkom areálu amfiteátra široký výber chutí. Šikovnosť v príprave rôznych špecialít si zmerali jednotlivé súťažné družstvá. Do súťaže sa zapojilo 13 skupín. Hlavnú úlohu hrala fazuľa - biela, strakatá, ohnivá... všetky, ktoré nájdeme v našich záhradách. Výber jedál bol naozaj široký. Návštevníci si mohli pochutnať napríklad na jókaiho fazuľovej polievke, na mexickej chilli con carne či na tradičnom fazuľovom guláši. Odborná porota mala veru ťažkú úlohu, veď každý pridal do svojho jedla tie najlepšie ingrediencie a kus srdca. Napokon svoje prvenstvo z minuloročnej súťaže obhájilo družstvo Materskej školy Rosnička z Budulova. Ich tajomstvo tkvelo v tom, že šikovné pani učiteľky ochutili rosničkinu fazuľovicu bylinkami, ktoré spolu s deťmi z materskej školy vypestovali v záhradke. V rámci podujatia pripravilo Centrum voľného času CVrČek animačný program pre deti. Návštevníkov zabávala obľúbená hudobná skupina Ščamba a po nich hrala do tanca skupina All Devils.

Oslava nového chleba v etnografickom múzeu V piatok 28. augusta 2015 sa nádvorie etnografického múzea zaplnilo návštevníkmi, ktorí prišli ochutnať čerstvo upečený chlebík s chutným gulášom. V programe vystúpila ženská spevácka skupina Živena a budulovský spevokol Búzakalász. Podujatie pripravilo Mestské kultúrne stredisko. Koniec žatvy je za nami, obilie pozbierané a pod strechou. Žienky zo spevokolu Búzakalász so sebou priniesli nový chlieb a na znak úcty ho odovzdali primátorovi mesta Slavomírovi Borovskému. Nechýbala ani gratulácia k jeho nedávnym narodeninám. Prišlo aj na lámanie chleba. Čerstvo upečenú dobrotu primátor rozdelil medzi ľuďmi. Bochník upečený podľa tradičnej moldavskej receptúry si tak mohli vychutnať malí aj veľkí návštevníci podujatia. Hovorí sa, že chlebík je naozaj naším každodenným jedlom, jedine chlieb sa z potravín nepreje.

Ani v letných mesiacoch nezabudli zamestnanci Mestskej knižnice v Moldave na svojich čitateľov a deti. V dňoch od 27.-31.7. 2015 pripravili pre návštevníkov tvorivé dielne, kde si deti osvojili zručnosti servítkovej techniky, maľovania na sklo, maľovanie na sádrový odliatok a výtvory z kartónu od vajíčok. Počas tvorivých dielní mohol do knižnice zavítať každý záujemca. Deti si mohli výrobky odniesť domov a popýšiť sa nimi svojim najbližším. Ak máte záujem o to aby vaše dieťa aj v letných mesiacoch aktívne využívalo voľný čas v príjemnom a bezpečnom prostredí, tak neváhajte a príďte sa osobne presvedčiť. Vaše dieťa sa môže zúčastniť tvorivých dieľní v termíne od 3.8.2015 do 7.8.2015 v čase od 9:00- 17:00 hodiny v Mestskej knižnici.

17. júl patril milovníkom zlatistého moku. Návštevníci 1. ročníka pivného festivalu si užívali atmosféru námestia parku pri penzióne Bodva, kde si vychutnali až 15 rozličných druhov piva. Podujatie pripravilo Mestské kultúrne stredisko. Podujatie sa začalo koncertom Dychového orchestra zo Štósu. Účastníci festivalu si spoločne pripili s rozličnými druhmi tohto zlatého moku, aby tak symbolicky oslávili pestrosť a rôznorodosť chutí tohto nápoja. Pripravená bola súťaž o najrýchlejšie pitie piva v mužskej aj v ženskej kategórii, súťaž v držaní litrového krígľa a štafetové pitie piva. Na pivnom festivale sa návštevníci mohli osobne dozvedieť zaujímavosti o pive, o jeho správnom čapovaní, o rôznych netradičných druhoch piva, či príchutiach. Zlatý mok si však hlavne vychutnávali. Po skončení festivalu čakala na návštevníkov voľná zábava, o ktorú sa postarala skupina Harmony Band.

Morenu - symbol zimy odplavili z Moldavy vlny Bodvy V Moldave sme sa dňa 24. marca 2015 ľudovým zvykom vynášania Moreny v organizácii MsKS definitívne rozlúčili so zimou a privítali sme jar. Teplo do našich sŕdc priniesli nielen hrejivé lúče slnka, ale aj šikovní žiaci z našich škôl. Hlavné námestie ožilo veselým detským smiechom, spevom a tancom. Vystupujúci dali zime jasný odkaz: lúčime sa s tebou, prichádza jar.

V sobotu (27. júna) žila Moldava športom, dobrou hudbou a pestrým spoločenským programom. 1. ročník Moldavského festivalu kultúry a športu priniesol do mesta lákavú ponuku atrakcií a množstvo možností na zábavu. Celodenný program odštartoval 17. ročníkom Pohára Bodvy. Pretekári súperili v behu, kolieskovom korčuľovaní a v cyklistike. Najlepším moldavským bežcom sa stal Tamás Elek, ktorý prelomil 14 ročný rekord. Po slávnostnom otvorení kultúrno-spoločenského podujatia v areáli amfiteátra si návštevníci mohli vychutnať koncert legendárnej maďarskej rockovej skupiny Bikini. Záujemcovia mohli zavítať do vínnej pivnice, kde mohli ochutnať najlepšie druhy domácich vín. Mesto navštívila delegácia z partnerských miest z krajín Vyšehradskej štvorky. Na deti čakali súťaže, nafukovacie šmýkalky a atrakcie na nádvorí Strednej odbornej školy. Aktivitu s názvom Putovanie za rozprávkami pre nich pripravilo Centrum voľného času Cvrček. V programe vystúpila speváčka Juli Nagy s tanečným súborom ArtStep, divákov potešili aj rytmické tance v podaní tanečníkov z pohybového štúdia Focus. Predviedol sa aj víťazný pár majstrovstiev Slovenska v latinsko-amerických tancoch z tanečnej školy Meteor. Pred žrebovaním tomboly si diváci mohli pozrieť vystúpenie mažoretiek Twingy a bubnovú show. Hlavnou cenou losovania bola darčeková poukážka v hodnote 1000 eur a cena primátora. Súčasťou 1. ročníka festivalu bol aj koncert populárnej skupiny Twiins. Návštevníkov zaujal v závere podujatia vzdušný tanec v podaní Ariadni Vendelovej. 1. ročník festivalu kultúry a športu zakončil pouličný bál. Do tanca hrala skupina Harmony Band.

Výstava Historické riadky dokumentov Pri príležitosti 760. výročia prvej písomnej zmienky Moldavy usporiadala moldavská organizácia Csemadoku v spolupráci s Mestským kultúrnym strediskom výstavu historických momentov mesta. 24. júna bola v F-klube otvorená výstava pod názvom Historické riadky dokumentov. Túto výstavu otvoril jeden zo zberateľov vystavených historických materiálov, Ing. Köteles László, poslanec MZ. Následne históriu vystavených obrázkov a dokumentov predstavil Peter Halász. Pri zozbieraní a spracovaní materiálov výstavy sa zúčastnili aj Peter Halász starší aj mladší, ako aj Jozef Džubák. Na otvorení výstavy zazneli piesne v podaní speváckeho zboru klubu dôchodcov. Vystavený materiál, ako sa vyjadrili organizátori, sú iba akési hrozienka z histórie nášho mesta. Veď naše mesto má takú bohatú a rozvetvenú minulosť, že jej prestavenie by vyžadovalo dlhší proces. Návštevníci si môžu pozrieť historický vývoj názvu a erbu nášho mesta, zmenu vzhľadu mesta, firemné tabule jednotlivých cechov, ktoré fungovali v našom meste, ako aj vzhľad mestských pečatí a môžu sa oboznámiť aj s tým prekvapivým faktom, že počas histórie si svoje meno obohatilo o meno mesta viac, než 40 osôb. To naznačuje, že naše mesto zastávalo veľmi dôležité miesto v povedomí ľudí. Výstava je sprístupnená pre širokú verejnosť počas celého mesiaca Júl. Organizátori dúfajú, že táto výstava prispeje k zvýšeniu povedomia obyvateľov nášho mesta a k upevneniu ich koreňov.

Za horami, za dolami v krajine kde zámok stál, žili všetci navoňaní … Takto mladí herci literárno – dramatického odboru ZUŠ Moldava privítali v sále MsKS dňa 3. júna 2015 svojich spolužiakov, priateľov aj tých najmenších z materských škôl do sveta rozprávky. Predstavili sa hudobnou rozprávkou Broskyňové kráľovstvo, ktorú upravila naša žiačka Lukrécia Bilohuščinová a o hudobné vstupy sa autorsky opäť postaral p. uč. Tibor Viszlai. Rozprávkou nás sprevádzali rozprávačky, ktoré vtiahli divákov do priebehu rozprávky. Čo by to bola rozprávka bez zvieracích postavičiek, ako dračica Zlatica a dvojhlavý drak Viktor, ale samozrejme nemohli chýbať kráľ, princ Edo a voňavá princezná Julka. Príbehom dokázali, že každý z nás potrebuje mať niekoho, aby nikdy nebol sám, vzdať sa toho najvzácnejšieho, aby pomohol blízkym a hľadať a bojovať a to najdôležitejšie o LÁSKU, ktorá všade voňavo prekvitala. Tento príbeh naši herci zahrali v podvečerných hodinách aj pre svojich rodičov a pre širokú verejnosť.

Pozvánku na prehliadku Netradičných zoskupení, ktorá sa konala 5. júna 2015 pred budovou našej základnej umeleckej školy prijali nielen rodičia žiakov, ale aj spolužiaci, kamaráti, kolegovia z okolitých škôl a vypočuť si účastníkov prehliadky prišli aj náhodní okoloidúci mesta. Žiaci sa predstavili nie tak, ako by očakávali niektorí diváci, ale práve naopak, predstavili sa v rôznych žánroch, ako muzikálový spev, rock, pop, ľudová hudba. Prehliadky sa zúčastnili súbory, zoskupenia v rôznom obsadení. Speváci, tanečníci, cimbalistka a bubeníci pod vedením Imiho Nagya, ktorí celú udalosť otvorili. Ako posledné číslo prehliadky zaznela známa melódia populárnej skupiny ABBA, ktorú interpretoval detský spevácky zbor ZVONKY zo ZŠ ČSA 15 za doprovodu komorného orchestra - Art Orchestra pod umeleckým vedením uč. Renaty Tóthovej za spolupráce kapely BAD ROMANCE. Zazneli tu však aj iné známe melódie upravené v modernom štýle: Osudová symfónia L.v Beethovena, či Turecký pochod od W.A. Mozarta v rockovom štýle netradične v sólo produkcii elektrickej gitary a asi s najväčším nadšením si violončelisti orchestra zahrali The Final Countdown od známej skupiny Europe. Celú prehliadku netradičných zoskupení moderovali s dávkou rutiny žiačky literárno-dramatického odboru Martina Janičková a Ruth Borovská, ktoré spestrili priebeh podujatia svojimi vstupmi. Výkony žiakov a ich interpretáciu skladieb odmenili diváci bohatým potleskom a gratuláciami. Podujatie finančne podporilo Ministerstvo kultúry slovenskej republiky, Kultúrne centrum údolia Bodvy a Rudohoria kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja. Vďaka tomu mohlo byť podujatie profesionálne ozvučené firmou TOLFI, čo prispelo k vysokej kvalite podujatia. Mestské kultúrne stredisko Moldava nad Bodvou sa postaralo o organizačnú, technickú a morálnu podporu.

Tradičné stavanie mája pripravilo vo štvrtok (30. apríla) Mestské kultúrne stredisko v spolupráci so Strednou odbornou školou. V programe vystúpili deti z Materskej školy s vyučovacím jazykom maďarským a žiaci Základnej školy na ulici ČSA. Podujatie otvorila riaditeľka Mestského kultúrneho strediska Adriana Szilágyiová, prítomným sa prihovoril primátor mesta Slavomír Borovský a riaditeľ Strednej odbornej školy István Štefan. Chlapci zo Strednej odbornej školy spoločne postavili brezu - symbol jari a lásky - vyzdobenú stuhami na počesť všetkých žien v meste.

Dňa 27.5.2015 Mestské kultúrne stredisko v spolupráci s miestnou pekárňou pripravilo pre študentov Košického gymnázia na ul. Poštová a zahraničnú delegáciu študentov z Turecka, Španielska, Talianska a Poľska ukážku tradičného pečenia chleba. Študenti mali možnosť vidieť spôsob prípravy chleba a nakoniec ochutnať čerstvo upečený chlieb.

Peace Run 2015 (Mierový beh) je najdlhší štafetový beh s horiacou pochodňou, ktorý prebieha cez viac ako 140 krajín sveta. Jeho poslaním je prekonávať kultúrne a náboženské hranice medzi jednotlivými národmi, ľuďmi alebo hranice v nás samých. Toto symbolizuje Mierová pochodeň putujúca z krajiny do krajiny, od človeka k človeku, od srdca k srdcu. Medzinárodný tím bežcov ju nesie a odovzdáva všetkým, ktorí sa chcú k tejto myšlienke pripojiť. Dňa 10.6.2015 prebehli bežci s pochodňou aj našim mestom Moldava nad Bodvou a zastavili sa na Hlavnom námestí, kde ich už čakali žiaci základných škôl a všetci sympatizanti tejto myšlienky. Všetci prítomní mali možnosť mierovú pochodeň na chvíľu podržať a vložiť do nej svoje želanie pre ostatných.

Dňa 31.3.2015 sa o 17 00 hod. rozoznela sála MsKS tónmi skladateľov romantizmu. Žiaci a pedagógovia ZUŠ Moldava nad Bodvou pripravili program, ktorý priniesol trochu iný pohľad na umenie romantizmu. Žiaci literárno-dramatického odboru Martina Janičková, Michaela Hudáková a Ruth Borovská, pod vedením Mgr. Františky Fehérovej zahral vtipné, ale aj poučné scénky s perličkami o známych osobnostiach z tohto obdobia. Poslúžil im k tomu ožitý obraz z galérie od Eugena Delacroix „Sloboda vedie ľud na barikády“. Súčasťou scény bola premietacia plocha, na ktorej sa vo video slučke objavovali tie najvýznamnejšie osobnosti, stavby a výtvarné diela romantizmu. Skladby nezazneli len v obvyklom prevedení, ale aj v úplne netradičnej inštrumentácii o ktorú sa postarali pedagógovia. Na záver vystúpil Art Orchestra s tromi snáď najznámejšími skladbami tohto obdobia. Scénu pripravili žiaci výtvarného odboru spolu s uč. Vierou Nagyovou. Program bol v doobedňajších hodinách uvedený aj ako výchovný koncert pre žiakov druhého stupňa ZŠ.

Živena sa na súťaži zúčastňuje pravidelne každý rok. Počasie nebolo veľmi ideálne na takéto folklórne podujatie, pretože trochu pršalo, ale dobrú náladu účinkujúcich a aj divákov, ktorých bolo - ako vždy - veľa, to ničím nepoškodilo. Po slávnostnom odhalení kamennej plastiky, ktorú sochár Ladislav Staňo zhotovil práve pri príležitosti tohto ročníka, sa 40 účinkujúcich predviedlo v sólovom a skupinovom speve. Za sprievodu Ľudovej hudby Tomáša Oravca sa Milena Nográdi dostala už po niekoľký krát do "zlatého pásma". Zaspievala svadobné južnoabovské piesne. V skupinovom speve sa Živena taktiež dostala do "zlatého pásma" spišskými žartovnými piesňami.