Galéria 2020

Home / Galéria 2020

 

 

2023. | 2022.2021. 2020. | 2019 | 2018. | 2017. | 2016. | 2015.

 

Vynovená Veľká sála pôsobí dôstojnejšie. Mesiace práce stáli za to. Posledné zasadnutie Mestského zastupiteľstva v tomto roku sa uskutočnilo už v zrekonštruovanej Veľkej saále MsKS, ktoreé malo vďaka dôstojnejšiemu prostrediu o niečo výnimočnejší raáz ako zvyčajne. Na našu krásnu vynovenú saálu sme nesmierne hrdií a veríme, že ju už čím skôr bude môcť obdivovať aj široká verejnostťna pestrej škále podujatí. S prácami sme však ešte neskončili. Čakajú nás ďalšie drobné úpravy, vďaka ktorým doladíme každý detail sály do úplnej dokonalosti.

31. augusta 2020 sme si pripomenuli 76.výročie vypuknutia Slovenského národného povstania. Pri tejto príležitosti sa v Inkubátorovom dome uskutočnila spomienková slávnosť spojená s výstavou. Hrdinom SNP vzdali hold primátor mesta Slavomír Borovský, riaditeľka Mestského kultúrneho strediska Adriana Szilágyiová. Zaspievala Ženská spevácka skupina Živena. V deň výročia SNP si s úctou a vďakou spomenuli na hrdinských bojovníkov, vojakov a partizánov, keďže tento deň je spojený s veľkými obeťami na ľudských životoch, ktoré vyhasli za spravodlivosť a slobodu.

Koža je krásny a odolný materiál, ktorý nikdy nevyjde z módy. Starne spolu so svojim majiteľom, dostane krásnu patinu a pritom nič nestráca zo svojej funkčnosti a krásy. Na našom ďalšom workshope sa školitelia Árpád a Ingrid Rácz zamerali na tradičnú ľudovú tvorbu a jej prepojenie s moderným dizajnom. Na svoje si prišli všetci milovníci kožených výrobkov od výmyslu sveta. Brašnár je len minimálne obmedzený materiálom a dokáže zhmotniť hocičo, čo si vymyslí. Kabelky, brašne, opasky rôznych veľkostí a farieb. Koža je dnes jednoducho IN. Presvedčíte sa o tom, ak si pozriete aké krásne výrobky sa z nej dajú vyrobiť. Šikovní účastníci si vyrobili náramky, ktoré si nakoniec mohli zobrať domov.

Koniec prázdnin v Moldave bol poznačený snahou osvedčenej trojice organizátorov - MsKS, MŠK a prevádzkovateľa športového areálu BK Lineas spestriť Moldavčanom voľné a dovolenkové chvíle podujatiami, ktoré sa v súčasných podmienkach zrealizovať dajú. V sobotu 15. augusta 2020 sa uskutočnila v tomto areáli Súťaž vo varení kotlíkových jedál s príjemným kultúrnym programom a množstvom atrakcií pre detí i dospelých. Areál sa začal zapĺňať už pred 11. hodinou a do populárnej súťaže sa zapojilo 7 družstiev. Varilo sa všeličo, čo sa v kotlíku variť dá: od klasického guláša cez divinové jedlá až po perkelt. Degustátorov bolo neúrekom, hoci všetkým 700 návštevníkom sa zo všetkého neušlo. Ale výborným ochucovadlom bola aj country kapela Kentucky Jack, ktorá spestrila toto popoludnie nestarnúcimi melódiami. Deti sa potešili ako zvyčajne skákaciemu hradu, jazde na koni, ale pozorne počúvali aj lesných pedagógov, ktorí im pripravili rôzne vzdelávacie hry. Mládež zase zaujali ukážky zápasenia, streľba z luku, či zo vzduchovky. Spestrením bola aj osveta rybárskeho zväzu pre deti s cieľom lepšie im priblížiť túto populárnu záľubu a šport. Víťazom súťaže vo varení sa stalo družstvo OZ Poľovníček, ktorého jedlo ohodnotila odborná 3 členná porota ako najlepšie. Predsedníčkou poroty bola prednostka Mestského úradu Klára Vranaiová a ďalšími členmi Jozef Hegedüs a Imrich Csizmár.

Farbiť sa dá nielen ceruzkami, vodovými farbami či pastelkami. Maľovať sa totiž dá aj pieskom. Presvedčili sa o tom aj účastníci letného workshopu Mestského kultúrneho strediska. Vďaka lektorke z Košíc Karin Mikulášovej vyrábali pieskovou metódou obrazy. Netradičná výtvarná metóda je veľmi jednoduchá, ale pôsobivá a ľahko sa ju naučia aj malé deti. V Kováčskej vyhni sa ocitli dokonca aj turisti, ktorí sa prišli pozrieť na exponáty, ale zaujal ich workshop, na ktorom si vlastnoručne vyrobili spomienkové predmety, vďaka ktorým budú spomínať na Moldavu. Pozrite sa, čo všetko vytvorili kreatívni umelci.

Originálne, krásne i voňavé. Môžu byť vhodným darčekom či pozornosťou, ktoré sú navyše aj veľmi užitočné. Ich tajomstvom je, že sú z mydla. Farebné dekorácie vytvárali účastníci ďalšieho kreatívneho workshopu Mestského kultúrneho strediska s lektorkou Ivankou Vaňovou. Kreatívna mamička prezradila aj postup na prípravu originálnej dekorácie. Tvoriví účastníci potrebovali okrem fantázie mydlovú hmotu, rôzne formičky, farbivá a vône a pustili sa do tvorenia. Pozrite sa, aké krásne kreácie vznikli vďaka šikovným rukám malých aj veľkých návštevníkov na dvore Kováčskej vyhne.

Dekupáž pre radosť Človek sa naučí niečo nové oveľa ľahšie vtedy, keď ho to baví a je to pre neho dôležité. Pre Klaudiu Czizmárovú sa servítková technika, resp. dekupáž stala jednou zo záľub a svojou vášňou k tejto činnosti nakazila aj účastníkov tretej série workshopu Remeslo má zlaté dno. Mestské kultúrne stredisko opäť privítalo zručných záujemcov na dvore Kováčskej vyhne, kde sa vďaka čerstvej absolventke výtvarného odboru naučili ozdobovať darčekové predmety krásnymi motívmi. Mnohí účastníci dostali chuť venovať sa dekupáži aj naďalej. Sme radi, že sme aj tentokrát prispeli k zmysluplnému tráveniu voľného času počas prázdninového obdobia.

V nedeľu 12. júla 2020 sa v Športovom areáli pod kopcom uskutočnil veľkolepý Deň rodiny. Podujatie pod spoločnou organizačnou taktovkou mestských kultúrnych a športových organizácií sa tešilo nebývalému záujmu tisícky návštevníkov . Nečudo, veď to bolo od začiatku marca, kedy vypukla epidémia nákazy COVID 19, prvé masovejšie podujatie s množstvom atrakcií. Ani chladnejšie počasie, ktoré od predchádzajúceho dňa kleslo takmer o 10 stupňov, neodradilo množstvo rodín od úmyslu zabaviť sa, či zasúťažiť si. Športovci si mohli svoju zručnosť vyskúšať na cyklopretekoch, ktoré viedli členovia občianskeho združenia Time4fun a zaregistrovalo sa na ne 80 súťažiacich. Ďalšie športové disciplíny si vzali pod patronát moldavskí atléti z Athletic Legion Clubu a horolezci z Horolezeckého klubu. Z atrakcií mala snáď najväčší divácky úspech exhibícia profesionálnych hasičov z Moldavy, ktorí predviedli ukážku hasičskej techniky. Deti sa potešili aj skákaciemu hradu, maľovaniu na tvár, cukríkovému dažďu, detskému zábavnému programu s Haligandou ale aj tvorivej dielni, kde si mohli vyskúšať prácu s hlinou. Rodičia zase „ otestovali „ kapacity nového prevádzkovateľa Bowling klubu LINEAS v bufete pod kopcom a pri vonkajšom sedení, ktoré im po dlhých mesiacoch odlúčenia všetkým veľmi dobre padlo. Poďakovanie za toto skvelé popoludnie priam nabité atrakciami patrí Mestskému kultúrnemu stredisku a Mestskému športovému klubu, ktoré všetky tieto aktivity zabezpečili a v ťažkých podmienkach, mysliac na možné rizika nákazy, aj bravúrne zvládli.

Účastníci ďalšej série workshopu si preverili šikovnosť rúk a osvojili si múdrosť našich predkov. Vďaka Monike Szmolnickej a jej synovi Dávidovi zo Združenia priateľov tradícií sa malí aj veľkí naučili pliecť košíky na hríby, ovocie alebo aj na iné dobroty. Použili pri tom pedig. Počas workshopu zrelaxovali pri tvorivej práci a zároveň pobudli na dvore Kováčskej vyhne, kde na nich dýchal kúsok histórie.

Rozsiahla rekonštrukcia priestorov Infocentra na prízemí MsKS prebiehala od februára až do marca. Veľké poďakovanie patrí pánovi primátorovi a celému vedeniu mesta, zamestnancom oddelenia správy budov a kolegom z MsKS za ich spoluprácu. Vďaka nim sa z krásnych priestorov budeme tešiť nielen my, ale aj všetci návštevníci vynoveného Infocentra.

Remeslo má zlaté dno Presvedčili sa o tom aj deti na workshope, ktoré okúsili tvorivú prácu s hlinou.V kováčskej vyhni pod odborným vedením lektorky Olgy Schmiedt modelovali jedinečné dekoratívne predmety. Mestské kultúrne stredisko takýmto spôsobom vyzdvihuje dôležitosť uchovávania tradícií. Remeslo bolo totiž vždy pevnou súčasťou života v našom meste a vďaka workshopu si to uvedomili aj účastníci. Práca s hlinou si vyžaduje určitú zručnosť a prax. Keďže účastníci s hlinou pracovali prvýkrát, počúvali rady keramikárky do bodky. Naučili sa ako sa s hlinou pracuje a aký je postup práce. Pomaly, pod okom odborníka, z hrudy vytvárali dekoratívne predmety, ktorými potešia svojich blízkych. Deti rozvíjali pracovné zručnosti, jemnú motoriku, ale tiež svoju kreativitu a fantáziu. Dojalo nás nadšenie detí a vedomie, ako málo niekedy stačí k radosti. Na podujatí boli vystavené nádherné diela Olgy Schmiedt, ktoré slúžili ako príklad nielen pre deti, ale pre všetkých milovníkov vlastnoručne vyrobených predmetov. Mestské kultúrne stredisko pripravuje aj počas letných mesiacov ďalšie tvorivé workshopy pre verejnosť zamerané na tradičné remeslá.

Aj keď bolo na prvý pohľad vidieť, že nás na dvore Kováčskej vyhne čaká veľký kus práce, nedali sme sa odradiť a s kolegami z MsKS sme sa do nej s chuťou pustili. Riadime sa totiž príslovím ,,aký gazda - taký dvor". Začali sme okrasnou záhradou, ktorá si už priam žiadala osvieženie. Vďaka úpravám získala nový vzhľad a stala sa oku lahodiacim miestom pre všetkých návštevníkov. Veríme, že sa u nás budú všetci dobre cítiť.

Ak zavítate na cintorín v našom meste, nájdete tu hodnotné hroby príslušníkov popredných remeselníckych rodín, duchovných, vojakov, mešťanov či úradníkov. Na miesto piety a spomienok smerovali naše kroky s lokálnym historikom PhDr. Mgr. Petrom Halászom. Vďaka nemu sa podarilo zaznamenať a posúdiť stav hrobov a náhrobných kameňov, ktoré majú historickú hodnotu a zaslúžia si, aby sme ich zachovali pre ďalšie generácie. Po mnohých zosnulých totiž nezostali blízki, či príbuzní, no napriek tomu je našou povinnosťou sa o ich miesto posledného odpočinku postarať. Našou úlohou bude nájsť dôstojné miesto pre tie náhrobné kamene, ktoré už nie sú na svojom pôvodnom mieste. Rozprávanie historika odhalilo množstvo zaujímavostí a niektoré príbehy priam vyrážajú dych. O to viac si uvedomujeme našu úlohu – vážiť si dejiny a historické osobnosti nášho mesta, pretože tí, čo poznajú svoju minulosť, nie sú odsúdení si ju zopakovať.

Minulý týždeň v stredu v kancelárii MsKS prebehlo komorné vyhodnotenie súťaže o Najkrajšie rúško s motívmi nášho mesta. Súťaž v gescii primátora mesta Slavomíra Borovského organizačne zastrešilo Mestské kultúrne stredisko a vzhľadom na oklieštené podmienky organizovania súťaží a vernisáži mu technickú podporu zabezpečilo mediálne oddelenie mestského úradu. Súťaž bola vyhlásená na oficiálnom FB profile mesta, ktorý nesie pomenovanie po mestských novinách MoldaVArietas 3. apríla a záujemcovia mali 2 týždne na to, aby kreatívne poňali tému a pretavili ju svojou zručnosťou a invenciou do hotového „ dielka“. Do uzávierky sa prihlásilo 16 účastníkov, ale do internetového hlasovania boli zaradení len rúška, ktoré zodpovedali podmienkam súťaže. Organizátorom bolo ľúto, lebo takto sa vyradili aj krásne a remeselne prepracované rúška, ktoré žiaľ nespĺňali kritérium „ na motívy mesta“. Internetové hlasovanie bez zverejnenia mien prebehlo od 21. do 24. apríla 2020. Tento príspevok zaznamenal rekordný počet interakcií a zdieľaní na FB mesta. Rúška komentovali aj účastníci zo zahraničia a vyjadrovali svoj obdiv nad invenciou tvorcov a estetikou súťažných diel. Najviac hlasov získalo vyšívané rúško s motívmi erbu mesta Anky Hodermarskej, druhé bolo ručne maľované rúško so štylizáciou holubice a siluety mesta Niky Kovács a tretie v poradí rúško Jakuba Zimu, ktorý v jednoduchých linkách znázornil kaplnku Sv. Rocha- zhmotnený symbol obetí epidémie cholery, s ktorou obyvatelia Moldavy bojovali v 19 storočí . Primátor ako autor tohto projektu sa stotožnil s výsledkami internetového hlasovania , víťazné práce už nehodnotila odborná porota a v stredu 6.mája.2020 odovzdal víťazke cenu - peňažný dar a podpísal ďakovné listy pre všetkých účastníkov súťaže. Vitrínka so všetkými súťažnými prácami bude vystavená v bývalom F klube- na prízemí Mestského kultúrneho strediska do konca septembra 2020. Všetkým súťažiacim a hlasujúcim srdečne ďakujeme. Zdroj: www.moldava.sk