Zekeres Fest: Nové dni mesta už „na ceste“

Zekeres Fest: Nové dni mesta už „na ceste“

V júli 2019 bol posledný krát zorganizovaný Moldavský festival kultúry a športu. V rámci podujatia totiž riaditeľka Mestského kultúrneho strediska nečakane oznámila, že festival v tejto forme končí. Odvtedy uzrelo, v súvislosti s novými Dňami mesta, svetlo sveta veľa správ, no vo februári  toho roku sa zrodila nová forma tohto podujatia pod názvom Zekeres Fest. O tom, čo sa skrýva pod týmto pomenovaním, čo sú najdôležitejšie informácie a aká cesta viedla k zrodu novej koncepcie, sme sa porozprávali s Adrianou Szilágyiovou.

Pani riaditeľka, čo viedlo k zrodu novej koncepcie tohto podujatia ?

Dni Moldavy boli naposledy zmenené ešte v roku 2015. V uplynulých rokoch sme však museli konštatovať, že význam festivalu a jeho poslanie postupne vybledlo. Ešte pred usporiadaním festivalu v roku 2019 sme precitli a zistili sme, že sa musíme pohnúť ďalej, no vtedy sme už boli v časovej tiesni, aby sme urobili akékoľvek  zásadné zmeny. Už koncom mája som zvolala svoj kolektív a spoločne sme veci konzultovali. Predstavila som im moje ciele a predstavy, ktoré boli východiskovým bodom ďalších aktivít. Prispôsobiac sa výzvam doby bolo pre mňa dôležité skĺbiť tradičné  s moderným a tak vytvoriť úplne nový význam. Prvý krok k novým dňom mesta bolo, že som v rámci júnového festivalu osobne oznámila koniec súčasnej koncepcie. 

Ako sa zrodil nový názov?

Novými dňami mesta sa chceme úplne rozísť s doterajšími tradíciami a zvykmi a chceli by sme vytvoriť niečo úplne nové. Takto sme dospeli aj k zmene mena. Vychádzali sme z toho, že už samotné pomenovanie podujatia musí „našepkávať“, že sa jedná o niečo nové, na druhej strane by malo v sebe niesť odkaz, že je to o nás,  že nás reprezentuje a uchováva naše tradície. Zistili sme, že to vôbec nie je ľahká úloha. Našťastie sme dostali zvonku dobrý nápad, že keď už Moldava, tak potom Zekeres, veď toto bolo prvé pomenovanie mesta. Pomenovanie sa nám ihneď zapáčilo a pridali sme k nemu slovíčko Fest. Tak sa zrodilo pomenovanie Zekeres Fest, ktoré zlučuje tradičné s moderným. 

Prejdime k hlavným zmenám. Čo by sme mali o novom festivale vedieť?

V prvom rade, po dlhej dobe to bude po prvýkrát, že sa dni mesta nebudú konať koncom júna, ale prvý septembrový víkend. Druhou veľkou zmenou bude, že festival bude trvať viac dní. Čo sa týka miesta konania, aj keď tu môžeme hovoriť o návrate, napriek tomu, čo by mohlo byť lepším miestom, ako historické centrum mesta? Takže návštevníci si budú môcť podujatie opäť vychutnať v historickom centre mesta. Čo sa týka programov festivalu, dostanú sa do popredia naše miestne hodnoty, ako naša polovecká identita a náš vzťah k vínu. Tak sa zrodili programy ako príprava tradičných poloveckých jedál, oživenie Máté Laczkó Szepsiho a pre posilnenie tradičnej rodiny prezentácia pôvodných detských hier. Nechceli by sme však všetko prezradiť. Máme podrobný marketingový plán, ktorého súčasťou je aj to, že budeme verejnosť postupne informovať o podujatiach festivalu. Tí, ktorí žijú súčasnosťou, nech nezúfajú, lebo ako sa už mali možnosť dozvedieť, v septembri 2020 v rámci Zekeres Festu vystúpi I.M.T. Smile a Rúzsa Magdi. Okrem toho by som ešte chcela pripomenúť, že od februára už budú v predpredaji vstupenky na festival. O tom všetkom a ešte viac sa dozviete ak navštívite oficiálnu webstránku podujatia: www.zekeresfest.sk.