V tento víkend bolo všetko… a všade

V tento víkend bolo všetko… a všade

Hodnotenie Festivalu kultúry a športu, 100-ročnice futbalu a Moldavského pohára Bodvy z pohľadu organizátorov. Tradične v posledný víkend pred prázdninami sa v Moldave koná množstvo podujatí, z ktorých si môžu vybrať nielen domáci Moldavčania, ale aj tí, ktorí sem zavítajú na návštevu z iných miest. Rušná sobota začala uzávierkou Hlavnej ulice, pretože sa tu konal 21. ročník Moldavského pohára Bodvy. Podobnú sumarizáciu podujatia ako aj výsledky v jednotlivých disciplínach nájdete tu a my k nemu dodávame už len osobné hodnotenie jedného z hlavných organizátorov Zoltána Dobosa:
“Pre každého organizátora sú dôležité len 3 veci: účasť, počasie a bezpečnosť. Myslím, že všetko dopadlo dobre, aj keď sme zaznamenali trochu menší počet korčuliarov, ale na to, že v tento víkend je naozaj všetko… a všade – to môžem hodnotiť len a len pozitívne.”
Menšia kolízia cyklistu s osobným autom je tiež pri pretekoch takéhoto rozsahu záležitosť, s ktorou je potrebné rátať. Potešiteľným je fakt, že podujatie je etablované v športovom kalendári a je pozitívne vnímané zúčastnenými športovcami, ktorí sem každoročne zavítajú z rozličných kútov Slovenska aj Maďarska. No a vďaka a poklona patrí samozrejme organizátorom zo Združenia Bodva E, ktorí aj keď nestoja na stupňoch víťazov, ale ocenenie si každopádne zaslúžia.
Popoludnie Festivalu kultúry a športu patrilo od začiatku “100 ročným futbalistom”. Tí sa zišli na námestí a potom sa v sprievode dychovej hudby a mažoretiek presunuli do amfiteátra, kde si z rúk primátora odniesli ocenenie. Na pódium vyšli všetci  tí, ktorí sa zaslúžili o rozvoj tohto športu v našom meste. A čo zaskočilo iniciátora a “dušu” týchto osláv Ladislava Zupka?
“Ocenenie. Moje ocenenie. Nenapísal som sa na zoznam a chcel som ako zodpovedný organizátor skontrolovať, či je všetko v poriadku na zápas. Bolo mi čudné, že ma tam zdržiavajú a až nakoniec som pochopil prečo. Ale bolo to príjemné ‘prekľučkovanie’.”
Po oceňovaní bolo chvíľu času na neformálne rozhovory futbalistov na slávnostnej recepcii a potom sa už všetci spoločne presunuli na futbalový štadión, kde sa zišlo takmer 700 divákov na “spomienkové” futbalové zápolenie starších pánov  Ferencvárosu Budapešť s výberom z Moldavy. V žičlivej futbalovej kulise sa diváci radovali z 5 gólov a radosť domácich bola znásobená tým, že Moldava zdolala tohto súpera v pomere 3:2. Celé stretnutie si môžete pozreť tu.
 
Miša Rusnáka – “čerstvého” riaditeľa mestského športového klubu potešilo najmä to, že predzápasy hrali žiacke a dorastenecké družstvá, čo je základ k tomu, aby futbalová tradícia v Moldave mala svojích nasledovníkov. Do budúcna v klube mienia začať s 8 ročnými futbalistami, aby si ich postupne vychovali a tak ako v minulosti sa stali liahňou dobrých hráčov. A čo bolo pre neho prekvapením?
“Som očarený z návštevníkov. Na zápas starých pánov sa v Moldave prišlo pozrieť viac fanúšikov, ako keď Košice hrali 1. ligu. Vidno tu športového ducha a priazeň publika čo ma veľmi teší.”
Na obed sa v F klube otvorila výstava občianskeho združenia BAFF SA, v ktorej 47 detí kreatívne stvárnilo rómske symboly. Rudo Rusnák, predseda združenia pozitívne hodnotí najmä úroveň týchto prác a tak mimo plánovaných 14 ocenení udelili aj ďalšie ceny. Význam takýchto aktivít a aj osobný prínos Ruda Rusnáka vyzdvihol zástupca primátora Norbert Krušinský.
“Rudo vie ako robiť s deťmi, ako ich inšpirovať a ako nápad dať na papier. To si veľmi cením a takáto práca má zmysel.”
Kultúrnu produkciu festivalu zastrešovalo Mestské kultúrne stredisko. To sprostredkovalo pre návštevníkov agentúrne vystúpenia, či už folklórnej skupiny Ščamba, satiricko-hudobného zoskupenia Drišľak, či večerného živého retro návratu populárnej speváčky v novej skupine Dolly plusssz. Samozrejme aj celé organizačné zázemie od stánkov až po koordináciu sprievodných aktivít. Hodnotenia od návštevníkov boli vcelku pozitívne, ale “dievčatá na kultúre” už teraz rozmýšľajú, ako s festivalom ďalej. 
Adriana Szilágyiová, riaditeľka MsKS ocenila svojích ľudí, spoluprácu s mestom ako aj sponzorov tomboly, ale otvorene hovorila aj o potrebe zmeny tohto festivalu.

“Bude to chcieť trochu odvahy, ale na to, aby sme to mohli urobiť veľkolepejšie musíme zmeniť aj termín, lebo posledný víkend školského roka je najfrekventovanejší a dobré kapely sú zahovorené na niekoľko rokov dopredu. Možno aj oddeliť kultúrnu časť od športovej, lebo športovcom to vyhovovať nemusí… to všetko sú otázky, ktoré treba zvážiť, ale rozhodnúť sa bude treba čím skôr.”

No a na záver hodnotenie toho, kto bol všade, zastrešil všetko, aj keď nemal tričko žiadneho organizátora. Hodnotenie primátora, ktorý všetky tieto aktivity vidí z nadhľadu vízie rozvoja mesta a jeho potrieb.

“Dozrel čas na zmenu. Všetko bolo OK, ľudia boli spokojní, ale my sa s tým uspokojiť nemôžeme. Je potrebné zmeniť termín a pripraviť nový koncept tohto festivalu, aby bol viac o Moldavčanoch o ich potrebách. Amfiteáter je fajn, ale má aj svoje obmedzenia (popoludní tam páli slnko), program sa dá sledovať až na večer. Je potrebné, aby pomyselnú štafetu v meste prevzali mladí, aby sme do toho opäť vtiahli partnerské mestá. Možno je potrebné výjsť opäť von na námestie… všetky tieto otázky si podobne preberieme na úrade, na kultúrnej komisii a ja viem, že po spoločnej debate prijmeme zmysluplné rozhodnutie. Aby sa o Moldave hovorilo len v superlatívoch.”

-jk-

Tento článok si môžete prečítať aj na webstránke mesta: www.moldava.sk