Klobásový festival 2019

Klobásový festival 2019

Sobota v prvý októbrový víkend bola poriadne studená a upršaná. Zjavne to však nevadilo asi 150 účastníkom tradičného Klobásového festivalu, ktorý sa už po 7 krát konal v amfiteátri Mestského kultúrneho strediska v Moldave nad Bodvou. A dozaista to nevadilo klobásam – tie mali dokonca ideálne podmienky.

Pôvodne sa na festival prihlásilo 10 družstiev, avšak v konečnom „kulinárskom zápase“ sa ich stretlo sedem. Každý vedel, čo má robiť – neboli to nováčikovia – takže o 10.00 hodine začali a potom už len dodržať pravidlá a dochutiť tak, aby to ocenila aj porota. Tá pozostávala z naslovovzatých odborníkov: mäsiara Viktora Pačaya, kuchára Jozefa Béreša a mäsiara z Miškovca Matusa Andrása. Ovplyvňovanie neprichádza pri tejto súťaži do úvahy, lebo o 14.00 hodine dievčatá z kultúry pozbierali vzorky, uložili ich na plech tak, aby sa nepoplietli a porota hodnotila anonymne podľa 3 najzávažnejších kritérií: chuť, vzhľad a konzistencia. A tak o 15.30 zaznel na pódiu verdikt:

Víťazom sa – tak ako aj v minulosti – opäť stala Materská škola Veselá zebra, druhé miesto obsadil Dream team a tretí boli Beťári z Moldavy nad Bodvou.

A aby im práca šla od ruky a diváci sa mohli zahriať aj podupkávaním pri hudobnej produkcii o to sa postarala cimbalová muzika Demeterovci, Fügödi Dalárda z Encsu a domáca moldavská skupina ZEKERES. No a vrchol v hudobnej produkcii patril   populárnej maďarskej popovej skupine GROOVEHOUSE.

No a komu sa málilo pri stánkoch a z pochutín sa mu neušlo, ten mal možnosť si zakúpiť hotové mäsiarske výrobky priamo od výrobcov z Maďarska z mesta Miškovec, kúpiť si med či perníky, zamaškrtiť si na trdelníku alebo lízatkách, okoštovať vínko a chutné syry alebo si odniesť domov darček v podobe ručne točenej keramiky, či populárny náramok z minerálov.

A aký je odkaz organizátorov z Mestského kultúrneho strediska do ďalšieho ročníka?

Klobásový festival bude – ale vzhľadom na našu slávnu históriu a z úcty k nášmu rodákovi Szepsi Laczkó Mátému – už nebude spolu s festivalom vína, ale v septembri 2020 chystáme samostatnú a bohatšiu ochutnávku vín v avizovanom Zekeresfeste. 

Tak dobrú chuť a nazdravie o rok. 
-jk-

Tento článok si môžete prečítať aj na webstránke mesta: www.moldava.sk