Galéria 2017

Home / Galéria 2017

2023. | 2022.2021. 2020. | 2019 | 2018. | 2017. | 2016. | 2015.

V sobotu a v nedeľu 16.-17. decembra 2017 si obecenstvo na Hlavnom námestí vychutnalo vianočné koncerty i trhy. Hlavné námestie ožilo blížiacimi sa sviatkami. Návštevníkov čakalo priestranstvo plné vôní, chutí, svetiel a hlavne dobrej nálady. Mestské kultúrne stredisko a Mesto Moldava nad Bodvou aj tento rok pred Vianocami usporiadali vianočné trhy, kde rozvoniavali sladké aj slané dobroty a podávalo sa varené víno a primátorský punč. Podujatie svojim príhovorom a s prianím pokojných vianočných sviatkov v kruhu rodiny otvorila riaditeľka Mestského kultúrneho strediska Adriana Szilágyiová. Záujemcovia si mohli zakúpiť vlastnoručne vyrobené vianočné ozdoby z dielne žiakov a pedagógov Základnej školy na Severnej ulici, ktorí vianočný koncert obohatili svojimi anjelskými hlasmi v sobotu večer.Na koncerte vystúpili aj študenti Gymnázia Štefana Moysesa. Svojim jedinečným programom navodili dokonalú vianočnú atmosféru. Neskôr publikum zabávala maďarská kapela Zanzibar. Nedeľa bola taktiež plná zaujímavých vystúpení. Sviatočné melódie vyčarili žiaci Základnej umeleckej školy pod vedením riaditeľa Miroslava Smreka. Žiaci Základnej školy na ulici Československej armády zborovo spievali tie najkrajšie vianočné piesne. Tentoraz vynikol nielen obľúbený detský súbor Zvonky, ale aj ľudový zbor Pantľika. Ľudové nôty a koledy predsa k Vianociam neodmysliteľne patria...V podobnom duchu pokračoval aj ženský spevácky zbor Živena, vďaka ktorej si obecenstvo mohlo vypočuť tradičné ľudové piesne z nášho regiónu. Návštevníkov potešila aj košická kapela Nocadeň. V Moldave vystúpila prvýkrát so svojimi známymi i menej populárnymi skladbami. Kvalitným koncertom potešila nielen skalných fanúšikov, ale široký okruh poslucháčov.Mestské kultúrne stredisko organizuje vianočný program každoročne. Predvianočný čas je skvelou príležitosťou na to, aby sa obyvatelia stretli, zabavili sa spolu a porozprávali sa pri dobrom jedle či varenom vínku a spoločne sa naladili na najkrajšie sviatky v roku. Vianočné trhy a vianočný program k sviatkom už neodmysliteľne patria a Mestské kultúrne stredisko chce občanov mesta potešiť týmto kultúrnym podujatím aj o rok.

V našej knižnici sa v dňoch 12. a 13. decembra už po štvrtýkrát v tomto roku zrealizovali tvorivé dielne s tradičnými moldavskými remeslami. Vďaka podpore z Fondu na podporu umenia a s pomocou Eriky Vranaiovej zo Združenia gemerských remeselníkov si žiaci zo štyroch základných škôl pôsobiacich v Moldave nad Bodvou vyskúšali výrobu a zdobenie medovníkov : cesto sme prv zamiesili, neskôr vykrojili, piekli a zdobili. Deťmi pripravené medovníky sú vystavené v priestoroch knižnice od 14. do 20. decembra 2017. Pozrieť si ich môžete počas pracovných dní od 9:00 do 17:00.

V stredu 6. decembra prišiel do nášho mesta Mikuláš, ktorý spoločne s anjelom a čertom rozdali všetkým dobrým deťom sladké balíčky. Svätý Mikuláš mal aj tento rok veľa práce. Rozniesť maškrtky po celom meste mu dalo zabrať. Jeho cesta sa začala v materských školách, kde si rad za radom vypočul detské riekanky, piesne a básničky. Mikuláš nezabudol ani na Zariadenie pre seniorov. Mestský Mikuláš pobudol aj v sále Mestského kultúrneho strediska, kde naňho čakali deti spolu so svojimi rodičmi. Nie všetky deti však boli dobré. Na tie už čakal čert. Tie deti, ktoré neposlúchali, však majú šancu sa polepšiť. Mikuláš predsa chodí každý rok

Významným symbolom adventného obdobia je veniec so 4 sviecami. Prvú zo 4 sviečok sme zapálili v nedeľu, 3. decembra 2017. Mestské kultúrne stredisko aj tento rok zorganizovalo spoločné zapálenie prvej adventnej sviečky. Tradičný adventný veniec skrášľuje Hlavné námestie nášho mesta, kde sa v nedeľu popoludní zišlo mnoho ľudí aby spoločne zapálili prvú sviečku. Dekan rímskokatolíckej farnosti bartolomej Gábor a duchovný reformovanej kresťanskej cirkvi Árpád Molnár vo svojich kázňach vyzdvihli duchovnú podstavu adventného obdobia. Primátor mesta Slavomír Borovský spolu s manželkou zapálili prvú sviecu na adventnom venci. Prvýkrát sa rozsvietil aj vianočný stromček, ktorý rozžiaril celé námestie nášho mesta. Program spestrili deti z Cirkevnej spojenej školy Sáry Salkaházi, ženský spevácky zbor Asszonykórus a ženská spevácka skupina Živena.

Dňa 30. novembra 2017 zavítal do Moldavy jeden z najznámejších psychiatrov Maďarska, doktor Imre Csernus, ktorý vo veľkej sále Mestského kultúrneho strediska uskutočnil prednášku spojenú s besedou. Csernus Imre ani tento krát neskrýval svoj strohý štýl. Vo svojej prednáške na tému Nedostatok sebadôvery a obavy neobchádzal obscénne, často vulgárne výrazy, ale predsa si získal obdiv obecenstva, ktoré už poznalo prednášajúceho a jeho prácu.

Vďaka podpore z Fondu na podporu umenia sa 6. a 7. novembra 2017 uskutočnili ďalšie tvorivé dielne s tradičnými moldavskými remeslami v Mestskej knižnici v Moldave nad Bodvou. S členom zo Združenia gemerských remeselníkov - pánom Vojtechom Rigóm si žiaci všetkých štyroch základných škôl z Moldavy vlastnoručne vyrobili sviečky z vosku. Deťmi vytvorené sviečky budú vystavené v Mestskej knižnici od 8. do 16. novembra 2017.

Dňa 30. októbra 2017 sa usporiadal v Mestskom kultúrnom stredisku ples seniorov pod heslom „Svet nie je len pre dvadsaťročných!“. Z pomedzi mesiacov je október mesiacom úcty k starším. V rámci tohto sa v našom meste usporiadal tohtoročný ples seniorov, kde sa zišlo viac ako 130 hostí, aby sa spolu zabavili, zatancovali a zaspievali, veď odreagovanie je potrebné pre každého. Program večera spestrili vystúpenia Živeny, Ženského zboru, speváckeho zboru, ktorý funguje pri klube dôchodcov a tanečníci z tanečno-pohybového štúdia FOCUS. Do tanca hrala skupina Classic.

Mestské kultúrne stredisko aj tento rok zorganizovalo Festival vín a vinobrania spojený so súťažou vo výrobe klobás. Podujatie sa uskutočnilo v sobotu 7. októbra 2017 v amfiteátri. Návštevníkov prilákali nielen vábivé dobroty, ale aj zaujímavý sprievodný program. Tak dobre, ako chutí pravá domáca klobása, nebude chutiť žiadna iná kúpená v obchode. Pravý recept gazdovskej špeciality si úzkostlivo stráži každé jedno družstvo, ktoré sa do súťaže zapojilo. Tímy nič nenechali na náhodu. Dali si záležať aj na originálnych zásterách a počas súťaže si niektorí vymysleli aj bojový pokrik. Počas výroby klobásy účastníkov festivalu zabávali aj moldavskí drumbľári. Družstvo Strednej odbornej školy používalo nielen špeciálne ingrediencie, ale aj výnimočnú plničku. Odborná porota zložená z mäsiara a jeho pomocníka mala čo robiť, aby spravodlivo určila víťaza. Hodnotila chuť, farbu, vôňu, ale aj vzhľad upečených klobás. Počas festivalu vystúpila aj moldavská skupina Maringotka a neskôr ich vystriedala kapela Mona Lisa Smile. Na podujatí sa prezentovali aj vinári z Turnianskej vinohradníckej oblasti ako aj domáci vinári. Podujatie vyvrcholilo veľkolepým vyhodnotením. Do zápolenia sa tento rok zapojilo 12 tímov. Tí najúspešnejší oslavovali na pódiu a prijímali ocenenia. Na treťom mieste skončilo družstvo Dream Team, druhí v poradí skončili členovia strany Smer SD a najlepšiu klobásu v celom Údolí Bodvy sa podarilo vyrobiť Beťárom, ktorí obhájili svoj minuloročný titul.

9. september 2017 sa v areáli amfiteátra niesol v nevšednej slávnostnej atmosfére. Mestské kultúrne stredisko v spolupráci s miestnymi folklórnymi súbormi pripravili ďalší ročník Folklórneho festivalu Folklorika. Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Počas programu sa na javisku predstavilo deväť súborov a interpretov z nášho regiónu z Horného Gemera. Folklorika bola oslavou ľudovej kultúry, kde diváci mohli vidieť naozaj to najlepšie, čo domáci folklór ponúka. Ak by niekto chcel urobiť rebríček speváčok - sólistiek ľudových piesní na Slovensku, na jeho vrchných priečkach by určite nesmelo chýbať meno Erika Švedová. Piesne s ktorými vyhrala prestížnu folklórnu anketu zazneli v jej podaní za sprievodu akordeónu Slavka Kaduka. Na podujatí vystúpila aj moldavská ženská spevácka skupina Živena, ktorá sa už viac ako tridsať rokov snaží uchovávať ľudové piesne prevažne z regiónu Abov. Azda najmilšími účinkujúcimi boli dievčatá z novovzniknutého folklórneho súboru Pantľika fungujúcom pri Základnej škole na ulici Československej armády. Kvalitný program ponúkol aj najmladší z košických folklórnych súborov - Košičan. Publikum svojim vystúpením potešil aj budulovský súbor Búzakalász a neskôr domáci ženský spevácky zbor Asszonykórus, ktorý sa pýši mnohými úspechmi. Dedinská folklórna skupina Krasňanka pripravila pre moldavské publikum pásmo s názvom Prichod amrikaňa do kraju, ktoré vtipne vykresľuje vysťahovalecké časy. Cieľom Krasňanky je omladiť súbor o nových členov, a preto od septembra začala realizovať školu tanca s kvalitnými pedagógmi. Folklórny festival Folklorika obohatil svojim vystúpením aj súbor Cserepszín z Mokraniec a svojim spevom potešil obecenstvo Peter Vysokai. Umelecký zážitok poskytla divákom folklórna skupina Hôra z Rejdovej. V obci, ktorú preslávila ľudová pieseň, kroj a ľudové remeslo sa spojil kolektív nadšencov už v roku 1936. Zaujímavosťou je, že na čele súboru Hôra stojí starostka obce Rejdová Slávka Krišťáková. O úspechu folklórneho festivalu svedčil fakt, že po záverečnom vystúpení súboru Hôra si publikum vytlieskalo prídavok a v dobrej nálade sa k tejto skvelej atmosfére pridali aj ostatné súbory spontánnym spevom a tancom.

V parku pred Gymnáziom Štefana Moysesa 29. augusta 2017 slávnostne odhalili pamätné tabule venované pamiatke padlých vojakov 4. ukrajinského frontu, ktorí zahynuli počas druhej svetovej vojny v roku 1945 a Štefanovi Moysesovi. Podujatie pripravilo mesto Moldava nad Bodvou, miestna organizácia Matice slovenskej a Mestské kultúrne stredisko. Tabuľa venovaná pamiatke padlých vojakov bola kedysi umiestnená na budove mestskej radnice. Keďže sa rekonštruovala, tabuľa sa odstránila a nemala dôstojné miesto. Primátor mesta Slavomír Borovský a riaditeľka Mestského kultúrneho strediska položili k pamiatke veniec. Tento rok sa revitalizoval park na Školskej ulici. Hostia sa cez nový park presunuli k buste s pamätnou tabuľou Štefana Moysesa. Pamiatka venovaná Štefanovi Moysesovi bola na bývalom dome Matice slovenskej. Keďže budovu odkúpil nový majiteľ, tak bola odstránená. Počas revitalizácie parku sa mesto rozhodlo, že tam bustu osadí. Slávnostný prejav na podujatí predniesol predseda miestneho odboru Matice slovenskej František Greguš, ktorý zdôraznil význam pestovania slovenskej kultúry v meste a vyjadril spokojnosť, že busta Štefana Moysesa je umiestnená na dôstojnom mieste.

V sobotu 24. júna 2017 sa na Hlavnom námestí uskutočnil 19. ročník Moldavského pohára Bodvy. 234 športovcov súperilo už tradične v behu, na bicykloch a kolieskových korčuliach. Moldavský festival kultúry a športu ponúkol aj v tomto roku pestrú škálu programov. Na kultúrno-spoločenskom podujatí zaznela hudba rôznych žánrov a široký výber bol aj v rámci športu. V inkubátorovom dome odzneli známe i menej populárne skladby v podaní hudobníkov zo Základnej umeleckej školy. Program pokračoval v areáli amfiteátra vystúpením kapely Michala Kentoša. Košická hudobná skupina je dôkazom toho, že hudba sa dá robiť so skutočnou radosťou. Chalani si so šarmantnou speváčkou Erikou Kentošovou vychutnávajú žánre jazz, swing, funk, a tiež aj inštrumentálnu filmovú hudbu. To všetko pod heslom: "Tak, ako ste to ešte nepočuli. Potom ako primátor mesta Slavomír Borovský a riaditeľka Mestského kultúrneho strediska Adriana Szilágyiová oficiálne otvorili podujatie, nasledovalo vystúpenie novovzniknutého folklórneho súboru Pántľika fungujúceho pri Základnej škole na ulici Československej armády. Jeho členovia pod vedením pani učiteliek pripravili krásne vystúpenie, v ktorom vynikli talentovaní detskí speváci, nádejní tanečníci, kúzelná choreografia a detská radosť. Súčasťou festivalu boli aj sprievodné podujatia – výstava bonsajov, nafukovacie hrady, kolotoče a možnosť návštevy vínnej pivnice Máté Laczkó Szepsiho. Podujatie neskôr pokračovalo koncertom speváčky Liny Mayer. Lina Mayer sa v roku 2009 zúčastnila na súťaži Česko-slovenská superstar. Účinkovala tiež v tanečnej show StarDance. Diváci ju môžu poznať z 3. série show Tvoja tvár znie povedome. Súčasťou festivalu bolo vyhodnotenie projektu Mestského úradu s názvom Vyčistime si Moldavu. Do jarného upratovania mesta sa zapojilo 15 kolektívov. Všetky boli ocenené a motivované diplomom a pozornosťou od mesta, aby sa aj na budúci rok zúčastnili na projekte. Poďakovanie im za účasť vyslovil primátor mesta Slavomír Borovský aj prednostka Mestského úradu Klára Vranaiová. Na pódiu si finančný príspevok z rúk primátora a prednostky Mestského úradu prevzali dve rodiny odkázané na pomoc. Návštevníci s napätím očakávali žrebovanie tomboly s lákavými vecnými cenami. Víťazom ceny primátora, ktorou bola finančná hotovosť vo výške 1500 eur bola Moldavčanka Diana Jankovič. Podľa jej vyjadrenia využije výhru na rekonštrukčné práce. Po žrebovaní tomboly nasledoval koncert maďarskej hudobnej skupiny Hooligans. III. ročník úspešného Moldavského festivalu kultúry a športu s takmer 1500 návštevníkmi ukončil pouličný bál, na ktorom hrala kapela Jimmy Band. V nedeľu 25. júna sa v areáli Amfiteátra konala Ekumenická bohoslužba.

Mestské kultúrne stredisko zorganizovalo v spolupráci s Centrom voľného času Cvrček 14. júna 2017 zábavno-poznávaciu hru v uliciach nášho mesta pre žiakov základných škôl a gymnázia. Organizátori pre nich pripravili 9 stanovíšť so zaujímavými úlohami, pomocou ktorých získavali viac informácií o historických pamiatkach Moldavy. Stanovište sa nachádzalo napríklad pri pamätníku Szepsi Csombor Mártona, kde žiaci dostali za úlohu vyznačiť v slepej mape krajiny, ktoré tento cestovateľ navštívil. Družstvá ďalej postupovali do Múzea vín Máté Lacszkó Szepsiho. Sprievodkyňa im porozprávala o príbehu tokajského aszú a deti neskôr dostali za úlohu pomocou slamky prečerpať vodu z jedného pohára do iného, aby si zapamätali, akým spôsobom sa pomocou skleneného hevera alebo pipety dávkuje víno zo suda do fľiaš. Zaujímavé úlohy dostali žiaci aj pri Kováčskej vyhni, pri mestskom opevnení, pri katolíckom kostole, kde hľadali symbol z erbu mesta Moldava. Zastavili sa tiež pri Sojkovej bráne a pri soche Szepsi Laczkó Máthého. Vznikali tam pestré etikety na fľaše vína. Zaujímavé úlohy riešili deti pri židovskej synagóge aj pri moldavskej jaskyni. Víťazmi podujatia sa stali všetci, ktorí prišli zaujímavo stráviť zopár hodín a dozvedieť sa o svojom meste niečo viac.

Aj v tomto roku mesto Moldava a Mestské kultúrne stredisko ocenili žiakov a študentov, ktorí dosiahli vynikajúce študijné výsledky, úspechy vo vedeckej práci či v súťažiach, ktoré ich zviditeľnili nielen na svojej alma mater, ale ju reprezentovali aj v zahraničí. Slávnostné oceňovanie žiakov a študentov moldavských škôl sa uskutočnilo vo štvrtok 8. júna 2017 vo veľkej sále Mestského kultúrneho strediska. Úvod programu spestrilo vystúpenie žiaka Základnej umeleckej školy Adama Lukácsa – taktiež oceneného mestom Moldava. V úvode sa prítomným prihovoril primátor mesta Slavomír Borovský. Vyslovil poďakovanie za úspešnú reprezentáciu mesta na rôznych súťažiach a podujatiach v celoslovenskom aj v medzinárodnom meradle. Riaditeľka Mestského kultúrneho strediska Adriana Szilágyiová žiakov a študentov povzbudila, aby verili vo vlastné schopnosti a talent. Pri príležitosti slávnostného oceňovania žiakov a študentov dostalo ocenenia 27 jednotlivcov a 4 kolektívy s 39-timi žiakmi zo všetkých škôl na území mesta Moldava. Ocenenia získali študenti za výsledky v oblasti vedomostí a odborných zručností, za úspechy v medzinárodných predmetových olympiádach, za športové a telovýchovné, spoločenské a kultúrne aktivity ako aj za charitatívnu a dobročinnú iniciatívu. V mene študentov sa vedeniu mesta a Mestskému kultúrnemu stredisku poďakovala študentka Gymnázia Štefana Moysesa Michaela Hudáková, ktorá je členkou oceneného zoskupenia FeminiTRI. Ocenení jednotlivci aj kolektívy dosahujú výborné výsledky a robia dobré meno nielen sebe a svojej škole, ale aj nášmu mestu

Vďaka podpore z Fondu na podporu umenia sa v Mestskej knižnici v Moldave nad Bodvou v priebehu roka uskutočnia štyri tvorivé dielne pre žiakov s tradičnými moldavskými remeslami : maľovanie vajíčok, pletenie košíkov, odlievanie sviečok a ozdobovanie medovníkov. S členmi zo Združenia gemerských remeselníkov sa v apríli uskutočnila prvá tvorivá dielňa. Žiaci zo štyroch základných škôl si 7. a 8. júna 2017 mohli osvojiť a vyskúšať pletenie košíkov , ktoré im predviedli členky Združenia priateľov tradícií Monika Smolnická a Denisa Lindvaiová. Žiakmi vytvorené košíky sú vystavené v priestoroch mestskej knižnice od 9. do 16. júna 2017 v pracovných dňoch od 9:00 do 16:00.

3.6.2017 sa v areáli Voda a život n.z. pri Budulovských rybníkoch konal Deň Budulova spojený s dňom detí. Areál bol plný stánkov, kde sa mohol každý občerstviť rôznymi gastronomickými špecialitami. Pre deti bolo pripravených mnoho zaujímavých atrakcií. Nechýbal nafukovací hrad, maľovanie na tvár, rôzne tvorivé dielne, súťaže a deti si mohli zajazdiť na koni. Rôzne ľudové piesne, ktoré prišli zaspievať ľudové spevácke súbory z Maďarska zneli celým areálom. Hlasivkami sa nešetrilo a celé poobedie sa nieslo v speváckom duchu. Pozvanie prijal aj Harsányi Nikolas, hudobná skupina Goncsruzskai fiúk a Harmony Band. Leteckú akrobatickú show, na ktorú boli mnohí zvedaví prišiel ukázať Dušan Šamko. Budulovské dni, ktoré boli spojené aj s dňom detí splnili všetky očakávania mladších ale aj starších. Zábava pokračovala celý večer s DJ NRG.

Záhradkári vedia, že s nástupom mája prišiel rad na vysievanie strukovín. Fazuľový festival bol miestnou oslavou tohto obľúbeného pokrmu. Uskutočnil sa 13. mája v areáli amfiteátra. Súťažné družstvá bojovali o priazeň odbornej poroty a o šancu získať titul najlepší tím vo varení fazuľových jedál. Areál amfiteátra sa zaplnil pestrými stánkami kolektívov už po piaty krát v rámci tohto podujatia. V úlohe kuchárov sme mohli vidieť napríklad riaditeľov škôl, poslancov mestského zastupiteľstva, členov mládežníckej organizácie VIA NOVA, ale aj prívržencov bojovej hry air-soft, ktorí nám prezradili, že fazuľa patrí k ich obľúbeným jedlám. Je pre nich zdrojom energie, ktorú počas svojej aktivity nepochybne potrebujú. Kým sa v kotlíkoch varila fazuľa, ktorá je časovo náročná na prípravu, účastníkov súťaže a návštevníkov podujatia zabávala miestna kapela Maringotka a neskôr skupina All Devils. Varešky držali v rukách nielen miestni amatérsky kuchári, ale aj hostia z Maďarska. Patrili k nim aj zástupcovia partnerského mesta Moldavy Encs. Medzi dobrotami sa okrem nášho tradičného fazuľového guláša vyskytli skutočné špeciality typické pre ten ktorý región – Mokraneckí cupáši si zvolili západoslovenský recept a riaditeľ Strednej odbornej školy István Štefan sa rozhodol uvariť so svojím družstvom Jókaiho fazuľovú polievku. Jedlá posudzovala trojčlenná odborná porota zložená z dvoch kuchárov a prednostky Mestského úradu Kláry Vranaiovej. Súťaž vyhodnotil a ceny odovzdal primátor mesta Slavomír Borovský. Tretie miesto obsadil tím Čierne oči, na druhom mieste sa umiestnilo družstvo z partnerského mesta Encs a víťazom tohtoročnej súťaže vo varení fazuľových jedál boli členovia družstva Betyár lángoš so svojím zemiakovým lángošom plneným fazuľou.

Tradícia stavania májov sa v súčasnosti vracia do dedín, miest a mestečiek Slovenska. Výnimkou nie je ani Moldava. Aj tento rok sa nad mestom hrdo týči májová breza. Na Hlavnom námestí privítala 2. mája divákov a občanov mesta krátkym príhovorom riaditeľka Mestského kultúrneho strediska Adriana Szilágyiová. Kultúrnym programom sa predstavili deti z cirkevnej materskej školy Sáry Salkaházi a žiaci Základnej školy na ulici Československej armády. Na podujatí prvý krát vystúpil novozaložený detský folklórny súbor Pántľika fungujúci pri Základnej škole s piesňami z Abova. Mládenci zo Strednej odbornej školy v závere programu vztýčili brezu vyzdobenú farebnými stuhami na poctu všetkým moldavským ženám ako výraz úcty a tiež ako symbol najkrajšieho mesiaca v roku.

Na počesť Dňa Zeme Mestské kultúrne stredisko vyhlásilo súťaž v kreslení pre vzdelávacie inštitúcie nášho mesta. Z príležitosti Dňa Zeme organizujú na celom svete také programy, ktorými chcú upriamiť pozornosť na dôležitosť ochrany prírody. Samozrejme aj naše mesto sa na túto udalosť pripravilo viacerými zaujímavými programami. Jedným z nich bola súťaž v kreslení s názvom Život na lúke, v lese a vo vode. Do súťaže bolo zaslaných celkovo 139 prác.

Fond na podporu umenia podporil Mestskej knižnici v priebehu roka štyri tradičné remeselné tvorivé dielne - zdobenie vajíčok, pletenie košíkov, liatie sviečok a ozdobovanie medovníkov. Žiaci zo štyroch základných škôl, ktoré pôsobia v meste navštívili 6. a 7. apríla 2017 mestskú knižnicu, aby si osvojili tradičné zdobenie vajíčok, ktoré im členky Združenia gemerských remeselníkov predviedli – Magdolna Palencsár a jej dcéra. Od nich sme sa mohli dozvedieť, že veľkonočné vajíčka s Veľkou nocou ako cirkevným/kresťanským sviatkom sú v úzkom vzťahu. Podľa cirkevnej symboliky predstavujú z hrobu zmŕtvychvstalého Krista. Vajíčko už od praveku symbolizuje život a znovuzrodenie. Naša knižnica dostala podporu na štyri tradičné tvorivé dielne vo výške 1.500€. Deťmi pripravené výtvory budú vystavené v Mestskej knižnici od 10.-21. apríla 2017 a prezrieť si ich môžete každý pracovný deň od 9:00 do 17:00.

Rudolf Schuster bol prvým prezidentom Slovenskej republiky, ktorého zvolili občania v priamej voľbe. Slovensko zviditeľnil ako dokumentarista, fotograf, spisovateľ a hlavne vášnivý cestovateľ. V stredu 29. marca 2017 porozprával o svojich zážitkoch obecenstvu v Mestskom kultúrnom stredisku. Vzácnu návštevu privítal primátor mesta Slavomír Borovský. Rudolf Schuster si pozrel budovu Mestského úradu a po neformálnom, priateľskom rozhovore s primátorom mesta ho v Mestskom kultúrnom stredisku privítala aj riaditeľka Mestského kultúrneho strediska Adriana Szilágyiová. Súčasťou stretnutia s Rudolfom Schusterom, prezidentom Slovenskej republiky v rokoch 1999-2004 bolo premietanie filmu o jeho živote s názvom Staviteľ mostov. Počas besedy porozprával Rudolf Schuster o svojich cestovateľských zážitkoch v Brazílii, na Kamčatke, na Čukotke. Obecenstvo si vypočulo pútavé príbehy o tom, aké nebezpečenstvá číhali na prezidenta počas jeho výprav, ale dozvedeli sa napríklad aj to, že Rudolf Schuster sa vo všetkých krajinách, ktoré navštívil, snažil komunikovať v reči domácich. Publikum sa zaujímalo o to, akú filmársku techniku používa počas nakrúcania ale napríklad aj to, čo jedol počas expedícií a ako reagoval na extrémne podmienky. Mnohí návštevníci prezidenta osobne poznali a pripomenuli si spoločné spomienky z čias, keď ešte býval v Medzeve. Rudolf Schuster je veľmi aktívny. Hoci už prekročil osemdesiatiny, často cestuje. Pozývajú ho na besedy a stretnutia so širokou verejnosťou. Obecenstvo malo možnosť si prelistovať knihy Rudolfa Schustera s nádhernými fotografiami z jeho dobrodružných ciest. Rudolf Schuster prezradil, že sa do Moldavy rád vráti a porozpráva o svojich ďalších skúsenostiach a zážitkoch.

Vynášanie Moreny patrí na Slovensku k dôležitým tradíciám, spájaným s oslavami konca zimy a príchodu jari. Pálenie slamenej bábky znázorňujúcej staroslovanskú bohyňu zimy vyjadruje túžbu ľudí skoncovať s chladným počasím a privolať teplé lúče slnka. Aj v Moldave sme sa 21. marca, oficiálne rozlúčili so zimou vhodením Moreny do rieky Bodva. Program na Hlavnom námestí otvorila riaditeľka Mestského kultúrneho strediska Adriana Szilágyiová. Piesňami a tancom privolávali hrejivé lúče slnka žiaci Základnej školy na Severnej ulici. 21. marec vôbec nepripomínal typickú jar. Prevládalo chladné počasie. Aby sa príroda čím skôr prebudila, v sprievode žiakov z materských a základných škôl a širokej verejnosti odniesli žiačky Strednej odbornej školy Morenu k Bodve, kde ju zapálili. Do rieky Bodva ju vhodil primátor mesta Slavomír Borovský. Ostáva veriť, že keď Morena odplávala riekou Bodva, jej vláda sa definitívne skončila.

Vo štvrtok 23. februára 2017 sa opäť zaplnila veľká sála Mestského kultúrneho strediska divákmi do posledného miesta. Obecenstvo zabávala brilantná komédia s iskrivými hereckými výkonmi, slávnymi melódiami, prekvapivými zvratmi a neočakávanými humornými situáciami Aj muži majú svoje dni. Situačná komédia s pesničkami ukázala talent štyroch výnimočných a známych hercov. V divadelnom predstavení v réžii Martina Mňahončáka hrali Branislav Deák, Milan Bahul, Ján Jackuliak a Gregor Hološka. Komédia je o večne proti sebe stojacich svetoch mužov a žien.

Čítať je dobré ! Rozvíja sa nám nielen slovná zásoba a fantázia, ale rozvíjajú sa aj vedomosti. Blíži sa marec, mesiac čítania a kníh. Týmto chceli zamestnanci Mestskej knižnice poukázať na radosť z čítania, obľubu literatúry a zapojili sa dňa 21.februára 2017 do IX. Medzinárodného čitateľského maratónu Magdy Szabó. Už deviaty rok sa vydal na cestu medzinárodný čitateľský maratón, ktorý sa organizuje každoročne vo februári. Prvýkrát sa uskutočnil v roku 2009 v Odorheiu Secuiesc. Prvý raz sa k iniciatíve pripojila aj Mestská knižnica v Moldave nad Bodvou. Každý rok čítajú diela významných maďarských spisovateľov. Doteraz sa čítali texty Kalmána Miksyátha, Gézu Gárdonyiho, Zsigmunda Mórica, Árona Tamásiho, Móra Jókaiho. Tohto roku zaznievajú diela Magdy Szabó. Centrom maratónu je Krajská knižnica Jánosa Kájoniho v Odorheiu Secuiesc. Nezávisle od toho sa kdekoľvek vo svete môžu pripojiť do tohto čitateľského maratónu. Naša knižnica sa do čitateľského maratónu zapojila po prvýkrát. Dosiaľ sa na Slovensku do maratónu zapojilo 500 záujemcov. Do čítania sa zapojili školy a organizácie po celom svete. Podujatie je o dôležitosti čítania, o láske k čítaniu a popularizuje spolupatričnosť.

Jedným z predpokladov aby sa zachoval ľud a národ, je , že je hrdý na svoju kultúru a jazyk, praktizuje a zachováva ich pre budúce generácie. Dňa 22.januára 1823, dokončil svoj koncept Ferenc Kölcsey a zrodila sa naša maďarská Hymna s podnázvom "A magyar nép zivataros századaiból". Tento významný deň sme označili za Deň maďarskej kultúry, ktorý sme 20. januára patrične oslávili v Mestskom kultúrnom stredisku. Základná organizácia Csemadoku v Moldave spoločne s Mestským kultúrnym strediskom usporiadala Deň maďarskej kultúry, kde sa zúčastnili medzi inými aj Levente Bitay, generálny konzul Maďarska v Košiciach, István Zachariás, podpredseda Košického samosprávneho kraja a vedúci viacerých známych inštitúcií a náboženských skupín. Tohtoročný program bol výnimočný. Boli sme svedkami nielen jednej spomienky, ale aj jednej oslavy, ktorú otvoril podpredseda oblastného výboru Csemadoku Košice - okolie a tiež hostiteľ a moderátor večera László Molnár Mihály, so svojím príhovorom s názvom Maďarský osud, maďarský spôsob premýšľania. Prítomné obecenstvo pozdravila aj riaditeľka Mestského kultúrneho strediska Adriana Szilágyiová. Program sa začal s predstavením hudobnej recitácie s názvom Psalmus Hungaricus, ktorú predniesla Éva Meister herečka pochádzajúca zo Sedmohradska, ocenená cenou za maďarskú kultúru Ex Libris. Básne a piesne sprevádzali obecenstvo cez dejiny a tiež pripomenuli hrdinov, ktorí obetovali svoje životy za slobodu, za národ a spoločenstvo. V rámci osláv predsedníctvo oblastného výboru Csemadok Košice - okolie odovzdalo v roku 2017 Cenu Torna - Abaúj Helytállásért díj za zachovanie maďarskej kultúry, za zachovávanie a rozvoj kultúry maďarskej národnostnej komunity v celom regióne pre Annu Veres z Veľkej Idy a pre Evu Weiszer z Budulova. Anna Veres z Veľkej Idy si túto cenu zaslúžila ako členka skupiny pre zachovanie ľudových piesní a ako jej stála vedúca a tiež za obetavú prácu v zbieraní ľudových piesní. Eva Weiszer členka a vedúca ženskej speváckej skupiny Búzakalász z Budulova si zaslúžila vyznamenanie svojou obetavou prácou pre kultúru v Budulove. Ako domáca skupina vystúpil zmiešaný zbor Béniho Egressyho. Vo svojich dielach s pokorou tlmočili diela súčasných a horniackych skladateľov. Na záver slávnosti vystúpili Imre Vadkerti, Attila Zsapka a Dávid Sipos so svojim akustickým koncertom. Účinkujúci vyčarili perfektnú atmosféru na pódiu. Odzneli súčasné hudobné diela a zhudobnené básne, ku ktorým sa aj obecenstvo s nadšením pripojilo. "Dovtedy sme Maďari, pokiaľ rozprávame po maďarsky, premýšľame po maďarsky a učíme sa po maďarsky..." V poslednej spoločnej piesni večera, keď odznela modlitba maďarského ľudu, Hymna, ktorú spoločne spievalo aj obecenstvo, bolo cítiť spoločnú vôľu a zo srdca vychádzajúcu úctu k maďarskému jazyku a kultúre.